St. Petersburg Blog 8/8: Petergof Sarayı

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 8: Petergof Sarayı

Ödemenizi yaptıktan sonra sarayın ön cephesindeki avluya ve avludaki Samson Çeşmesi’ne ulaşıp karşılaştığınız manzaraya vurulacaksınız! Bambaşka bir diyardasınız sanki, insanoğlunun neleri başarabildiğine hayret ediyorsunuz. Altın rengini çok sevmediğimiz halde heykellere ve oluşturulan ortama BA-YIL-DIK!

Samson Çeşmesi’nden çıkan su kanalı, 600 metre sonra denizle buluşuyor ve su kanalının; doğayla, heykellerle, sanat eserleriyle, doğayla, sarayla birlikte oluşturduğu ortam tarifsiz güzellikte.

Petergof Sarayı’nın ön cephesi, avlusu, Samson Çeşmesi ve su kanalının görüntüleri.

Samson Çeşmesi’nden su kanalı boyunca yürürken artık “Alt Bahçe”desiniz. Bu bahçenin genişliği 500 metre, uzunluğu 2 kilometre. Herşey en ince detayına kadar düşünülmüş ve bahçe içindeki yapılar, doğa ile çok uyumlu bir şekilde yerleştirilmiş.

Alt Bahçe’den doğa manzaraları

Alt Bahçe’deki su, çok sayıdaki minik kanalcıkla yönlendiriliyor.

Alt Bahçe’de umumi tuvaletin olduğu yer bile çok estetik bir şekilde kamufle edilmiş (Fotoğrafta sağ tarafta tuvalet girişleri bulunuyor).

600 metre uzunluğundaki su kanalının her iki tarafında da yürüyüş yerleri bulunuyor ve kanalın sonunda ufak bir liman bulunuyor. Sadece karayoluyla değil, deniz yoluyla da Petergof’a ulaşmanız mümkün.

Su kanalından görüntüler. Son fotoğrafta bale yapan kıza dikkat 😊

Su kanalının batısında bulunan yerler: Eva Çeşmesi, Aslan Çeşmesi, Petergof Ermitajı, Marly sarayı, Zolotaya Gora (Altın Dağ) Çeşmesi

Eva Çeşmesi

Aslan Çeşmesi

Çevresindeki ufak su kanalıyla Petergof Ermitajı

Ufak gölü ile Marly sarayı

Zolotaya Gora (Altın Dağ) Çeşmesi (Kaynak: www.asergeev.com)

Su kanalının batı kısmından, deniz kenarından bir görüntü

Su kanalının doğusunda bulunan yerler: Monplaisir Sarayı, Katerina’nın Konutu, İmparator’un Banyo Binası, müzeler ve çok sayıda çeşme 

Su kanalının doğu kısmından, deniz kenarından görüntüler

Monplaisir Sarayı. Petergof Sarayı alanındaki ilk yapılarından biri. Çar Petro I, bu sarayı bizzat kendisine yaptırmış ve özellikle deniz kenarında olsun istemiş.

Katerina’nın Konutu

Çok sayıdaki çeşmeden sadece iki örnek

Alt Bahçe’den görüntüler

Sarayın bahçelerinde gezinen sincaplar insanlardan korkmuyor. Elimizdeki çikolata parçasına gelen bir sincap, önce dizimize, sonra omzumuza çıktı, ordan da ağaca atlayıp yukarıda çikolatasını kemirdi 😊 Elden sincap besleme deneyimini Helsinki Seurasaari’de de deneyimlemiştik. Finlandiya’da Doğa ve Ormancılık yazısında da bahsettiğimiz gibi, hayvanların insanlardan korkmaması başlı başına bir medeniyet göstergesidir.

Son Söz

Saint Petersburg’da daha görülecek, yapılacak çok yer var. Sadece şehir merkezini değil, vaktiniz varsa merkezin dışını da keşfetmenizi öneririz. Paylaştığımız resimlerin çoğunu kendimiz çektik ama kötü çıkan ya da eksik olan resimlerin küçük bir kısmını Wikipedia’dan ama çoğunu www.saint-petersburg.com sitesinden aldık. Bu site gerçekten çok güzel hazırlanmış ve size iyi bir rehber olabileceğini düşünüyoruz.

Saint Petersburg’da en az on gün geçirmek isterdik. Hayatımızda gördüğümüz en güzel şehir diyebiliriz. Orada yaşadıklarımız/deneyimlediklerimiz, Rusya’ya, Ruslara ve Doğu Blok ülkelerine olan bakış açımızı değiştirdi ve yazımızın en başında bahsettiğimiz “Batı’nın bize Doğu Blok ile ilgili dayattığı kötü imaj” tamamen silindi. Böylece başta ABD olmak üzere Batı’nın bize nasıl yalan söylediğini anlamış olduk. Sadece politikaya ya da televizyona bakarak bir halk ya da ülke hakkında fikir sahibi olunmuyormuş, gezerek bunu da anlamış olduk. Biz de size burada bunu anlatabildiysek ne mutlu bize 😊 Sevgiler…

SON

7238total visits,7visits today

Bir Cevap Yazın