Singapur Blog 5/5: Singapur Merkezin Çevresi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Singapur Blog 5: Singapur Merkezin Çevresi

  1. Changi Havalimanı (“Havalimanı gezilir miymiş!” demeyin, okumak için tıklayın.)
  2. Sentosa Adası
  3. Singapur Botanik Bahçeleri (Singapore Botanical Gardens) & Ulusal Orkide Bahçesi (National Orchid Garden)
  4. Haw Par Villa (Tiger Balm Garden) Parkı
  5. Hayvanat Bahçesi (Singapore Zoo)

 

  1. Sentosa Adası

Sentosa, bazılarına göre eğlence, bazılarına göre “turist yolma” adasıdır. Tamamen eğlenceye odaklanmış olan bu ada, çok sayıda turist çekiyor ama son derece de pahalı bir bölge olduğunu belirtmemiz gerek. Adada Universal Studios, Trick Eye Museum (Göz Yanıltma Müzesi), Madame Tussauds Müzesi, Akvaryum, su parkı, macera parkı gibi birçok etkinliğin düzenlendiği dev bir alan bulunuyor.

Sentosa’daki etkinliklere tek tek giriş ücreti ödeyebilirsiniz ya da paket programlardan faydalanabilirsiniz. Biz hem vakit sıkıntısından hem de fiyatların yüksekliğinden dolayı Sentosa’daki etkinliklere katılmadık. Ama yine de adayı görme fırsatı bulduk.

Sentosa, ana karaya üç şekilde bağlanıyor: Karayolu, demiryolu, havayolu.

Kara ve demiryolu, ülkenin en büyük AVM’si olan Vivocity’nin yanından geçiyor. Metro ile Vivocity’ye gelip, buradan monoray bir tren hattı ile Sentosa’ya ulaşabilirsiniz. Ama biz havayolunu tercih ettik yani teleferiği 😊

Sentosa adasına kara ve demiryolu bağlantısı, Singapur’un en büyük AVM’si olan Vivocity’nin yanından geçiyor.

Singapore Cable Car Sky Network (Singapur Gökyüzü Ağı Teleferiği), bu teleferik hattının tam adı. Gökyüzü ağında, ilk ikisi ana karada, dördü Sentosa’da olmak üzere altı adet istasyon bulunuyor: 1) Mount Faber (Faber Dağı) istasyonu, 2) HarbourFront istasyonu (Buraya metro bağlantısı bulunuyor), 3) Sentosa istasyonu, 4) Imbiah Lookout istasyonu, 5) Siloso Point istasyonu, 6) Merlion istasyonu.

Teleferik girişinde seçeceğiniz pakete göre bu istasyonları kısmen ya da tamamen gezebilirsiniz. Sentosa ve Imbiah Lookout istasyonları direkt birbirlerine bağlı değiller ve iki istasyon arasında çok az yürüme mesafesi bulunuyor.

Aşağıdaki haritada ve şematik çizimde gökyüzü ağının haritasını görebilirsiniz. Ancak haritayla şematik çizimin kuzey-güney doğrultusunun ters olduğunu hatırlatalım ve doğru yönde olanın harita olduğunu belirtelim.

Singapore Cable Car Sky Network (Singapur Gökyüzü Ağı Teleferiği)’nin haritası ve şematik çizimi. Haritanın pusulası doğru ve kuzey-güney yönünde, şematik çizimin ise pusulası tam tersi yönde.

Mount Faber (Faber Dağı), güzel bir Singapur manzarası izlemek ve dağ/doğa yürüyüşü yapmak ideal bir yer. “Aşıklar Tepesi” olarak da biliniyor.

HarbourFront istasyonu ise yüksek bir binanın en tepesinde bulunuyordu ve metrodan çıktıktan sonra buraya ulaşmak için biraz karmaşık bir rota izledik. Neyse ki yönlendirme işaretleri yeterliydi.

Mount Faber’den görüntüler

HarbourFront istasyonu

HarbourFrontSentosa, istasyonlar arası mesafenin en fazla olduğu hattı ve bu hat boyunca hem Singapur’un hem de Sentosa’nın muhteşem manzarasını izleyebildik.

HarbourFrontSentosa istasyonları arasından görüntüler

Sentosa istasyonundan indikten sonra Imbiah Lookout istasyonuna ulaşmak için yaklaşık 100 metre yürümeniz gerekiyor. Buradan Sentosa Siloso Point ve Merlion istasyonlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Üstte, Madame Tussauds müzesi. Altta, Sentosa adasından ana karanın görüntüsü.

Siloso kumsalından görüntüler. Yapay olarak oluşturulan bu kumsallar çok iyi düzenlenmiş ve çok temiz görünüyorlardı. Ama Singapur açıklarındaki yüzlerce konteyneri değerlendirince, burada yüzmek ne kadar sağlıklıdır bilemiyoruz.

  1. Singapur Botanik Bahçeleri (Singapore Botanical Gardens) & Ulusal Orkide Bahçesi (National Orchid Garden)

Singapur Botanik Bahçeleri, şehir merkezine sadece beş kilometre uzaklıkta bulunuyor ve girişi ücretsiz. Park, yaklaşık bir buçuk kilometre uzunluğunda olup çok iyi düzenlenmişti (Tabii ki de beton bulunmuyordu!). Her yerde yürüyüş yerleri, geniş yeşil alanlar, bahçeler, göller vardı.

Singapur Botanik Bahçeleri’nden görüntüler

Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur Botanik Bahçeleri’nin aslında bir bölgesi ve girişi ücretli olan tek kısmı. Giriş ücreti, bağış olarak alınıyordu ve fiyat oldukça uygundu. Buraya ulaşmak için metro kullanacaksanız, Botanical Gardens metro istasyonunda inip, park içinden yaklaşık bir kilometre yürümeniz gerekiyor. Kesinlikle çok keyifli bir rotaydı, lütfen üşenmeyin.

Özellikle orkide severler bu alanda çıldıracaktır. Çünkü hayalinizin bile alamayacağı renkte ve modelde binlerce çeşit orkide bulunuyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fin Devlet Başkanı Tarja Halonen, Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela gibi birçok bilinen isim Ulusal Orkide Bahçesi’ni ziyaret etmiş ve bazı çiçek türlerinin ismi, bu bilindik isimlerle değiştirilmiş. Hatta bu nedenle “Orkide VIP Bahçesi” bile oluşturulmuş 😊

4

Ulusal Orkide Bahçesi’nden görüntüler

Orkidelere bakarken çevrenize de bakmayı ihmal etmeyin. Çevrenizdeki yeşil büyüleyicidir ve çok iyi düzenlenmiştir.

Ulusal Orkide Bahçesi’ni gezerken sadece orkidelere değil, çevrenize de bakın.

 

  1. Haw Par Villa (Tiger Balm Garden) Parkı

Bu ilginç parkın girişi ücretsizdi. Park, 32 dönümlük bir arazi üzerine kurulu ve içinde, bin tanenin üzerinde heykel/heykelcik bulunuyor.

Haw Par Villa (Tiger Balm Garden)’dan görüntüler

Parkın içinde heykellerle çeşitli temalar oluşturulmuştu. Bu temalar bir hikayeyi, bir efsaneyi ya da insanoğlunun sahip olması gereken erdemleri (Kararlı, çalışkan, sadık, iyi olmak gibi) anlatıyordu.

Oluşturulan temalardaki heykellerin hepsi çok profesyonelce yapılmıştı ve hepsinin de hikayesi önündeki panolarda yazıyordu. Detaylı bir şekilde gezip görmek isterseniz ve bu panoları da okumak isterseniz, Haw Par Villa (Tiger Balm Garden)’da saatlerce vakit harcayabilirsiniz.

Haw Par Villa (Tiger Balm Garden)’daki heykellerle çeşitli temalar oluşturulmuş. Bu temalar bir hikayeyi, bir efsaneyi ya da insanoğlunun sahip olması gereken erdemleri anlatıyor.

  1. Hayvanat Bahçesi (Singapore Zoo)

Singapur Hayvanat Bahçesi, ülkenin en çok reklam yapan kurumlarından birisi. 2017 yılında bu hayvanat bahçesinde dört ana etkinlik programı düzenleniyordu: Normal hayvanat bahçesi gezisi, River Safari (Nehir safarisi), Night Safari (Gece safarisi), Jurong Bird Park (Kuş parkı). Ana etkinlikler haricinde ata binmek, fil beslemek, hayvanlarla yemek yemek gibi yan etkinlikler de bulunuyor.

Biz, Singapur Hayvanat Bahçesi’nin çok iyi pazarlandığını düşünüyoruz. Çünkü Night Safari (Gece safarisi)’nin reklamı öylesine güzel yapılıyordu ki sadece bu etkinliğe katılmaya karar verdik.

Gece safarisi için yapılan reklam şöyleydi: “Unutulmaz bir deneyime hazırlıklı olun! Hava karardıktan sonra hayvanların ortasından geçeceksiniz ve sizle hayvanlar arasında bir çit bulunmayacak (Bu esnada resimler sizi bir kafesin içinde gösteriyor ve kafesin çevresinde aslanlar, kaplanlar bulunuyor). Kedigillerin en aktif saatleri olduğu için, onları gözlemleyebileceğiniz en güzel saatlerdir!”

Gerçek ise şöyledir: Öncelikle sizden bir sürü para alırlar. Sizi bir trene bindirirler (kafes değil) ve en başa da mikrofonla bir rehber koyarlar. Rehberin dediklerinin tek kelimesi anlaşılmaz. Hayvanlarla aranızda gerçekten de bir çit bulunmaz ama çoğu zaman ortalıkta hayvan da bulunmaz 😊 Çünkü safari yaptığınız saatler, kedigillerin en aktif zamanı olabilir ama neredeyse diğer bütün hayvanların en hareketsiz olduğu zamandır. Bu nedenle çoğu hayvan uykuda olduğu için birşey göremezsiniz. Kedigillerle aranızda ise çit gerçekten de bulunmaz ama güvenlik nedeniyle aslanların, kaplanların atlayamaması için arada geniş bir su kanalı yapılmıştır. Hayvanlar çok uzaktadır, yürümekten ve yatmaktan başka birşey yapmazlar (En aktif saatlerinde başka ne bekliyorsak!). Zaten zifiri karanlıkta uzaktaki bir hayvanı fotoğraflamak zordur. Tramvay da sürekli hareket halinde olduğu için fotoğraflarınız hepten bulanır ve birşeye benzemez.

Diğer etkinlikleri bilmiyoruz ama gece safari tamamen bir fiyaskoydu. Vakit ve nakit kaybı, sakın gitmeyin.

Üstte, Night Safari (Gece safarisi)’de sizi bir trene bindirirler. Altta, onlarca resim arasında çekebildiğimiz en güzel resim bu oldu. O da neyse ki bir aslana denk geldi 😊

 

Sonsöz

Singapur’daki çok sınırlı olan vaktimizde ancak bu kadarını gezebildik. Merkez bölgesini daha detaylı görmek, akşam vakti Night Safari’de vakit ve nakit öldürmek yerine gökdelenler bölgesinde bir çatı katında oturup şehrin gece manzarasını izlemek, Kampong Glam’ı ziyaret etmek, mahallelerdeki dükkanları detaylı bir şekilde gezebilmek ve şehir merkezinin çevresine daha fazla vakit ayırabilmek isterdik.

Kaldığımız Geylang bölgesi çok turistik değildi. Ama sokak aralarında değişik dükkanları olan kozmopolit bir bölgeydi. Seks turizmi ile meşhur olan bu bölgede konuyla ilgili hiçbir şey görmedik ama gece de sokağa çıkmadık 😊 Bu nedenle bizi rahatsız eden ya da güvenlik endişesi yaratan bir durumla karşılaşmadık. Singapur, dünyanın en güvenli ilk on ülkesi arasında, yine de dünyanın her yerinde dikkatli olmakta fayda bulunur. Çünkü Uzak Doğu’da Türklerin tipi “Ben turistim” diye bağırır.

Singapur’da herşeyin fiyatı belli olduğu için kazıklanma endişesi yaşamadık ya da kimse gelip bizi turistiz diye taciz etmedi (Chinatown’da bize fotoğraf makinesi parçası satmaya çalışan kişi hariç ama onun da çağrısına biz hata yapıp yanıt vermiştik).

Singapur’a biraz uzun süreli bir tatil planlıyorsanız, ülkenin çevresinde kumsalları olan ufak adacıklar var ve buralara tekne seferleri bulunuyor. Singapur ana karasının şehir merkezine uzak kısımlarında da sahiller ve doğa koruma alanları mevcut. Ayrıca şehir merkezinin Malezya sınırına sadece 35 kilometre uzaklıkta olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Bu minik Ekvator ülkesi, cam bir fanusun içinde gibiydi. Doğu’nun içinde Batı’yı yaratmaya çalışmışlar ve başarmışlar. Bunu başarırken kendilerini “modernizme” biraz kaptırmış olsalar da doğaya olan saygıları şapka çıkarılacak cinstendi. Umarız bu doğaya saygı anlayışı dünyanın her yerine yayılır, çünkü dünyanın bize değil ama bizim dünyaya ihtiyacımız var. Sevgiler.

SON

 

14309total visits,22visits today

Bir Cevap Yazın