Sırbistan Blog 1/16: Güzel Ülke Sırbistan ve Jugoslavija (Yugoslavya) Hakkında

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Blog 1 – Eski Yugoslavya: Güzel Ülke: Sırbistan

Sırbistan, eski Yugoslavya’nın çekirdeğini oluşturan en büyük ülkesi. Çok zorlu bir tarih geçirmiş/geçiriyor. Batılı ülkelerin Doğu Avrupa ülkeleri hakkındaki antipatik imajdan Yugoslavya da Sırbistan da nasibini almıştır. Hâlâ “Sırp” denildiğinde tarihi bilmeyenler ya da tarihi okullarda öğrendiğini sananlar (!) Sırplara ön yargıyla bakabiliyor.

Ancak gerçekte Sırplar, Boşnaklar gibi cana yakın ve sıcakkanlı insanlardır. Bize yansıtılan “Sırp” imajı ile gerçekte yaşananlar birbirinden çok farklı.

Aynı imparatorluk sınırları içinde uzun yıllar yaşamamızdan dolayı, eski Yugoslavya ülkeleri ile Türkler arasında birçok kültürel etkileşim yaşanmıştır. Güney Slavlarla Türkler arasındaki bu etkileşim o kadar fazla ki yaşadığımız kültürel ortaklıklar, bizi hayrete düşürdü.

Bu kültürel etkileşimler hakkında birçok kitap yazılabilir. Bunu da tarih araştırmacılarına bırakıyoruz J Ancak, bu kültürel etkileşim hayata bakış açımıza, geleneklerimize ve konuştuğumuz dile yansımıştır.

Sırplarla Türkler arasında görülen bu kültürel benzerlikler, Sırbistan’ı gezerken size aynı anda hem Avrupa’da hem de yurtta olduğunuz duygusunu veriyor. Bu da gezinizi daha keyifli hale getiriyor.

Sırbistan, Balkanlar’ın ortasında bulunan, 7 milyondan fazla bir nüfusa sahip bir ülkedir. Başkent Belgrad’ın nüfusu ise 1.7 milyon civarındadır.

Sırbistan ve başkenti Belgrad’ın haritadaki yeri

Belgrad hakkında bilgi vermeden önce Yugoslavya tarihinden kısaca bahsetmekte fayda var:

 

Jugo-slav-ija Tarihinin Kısa Bir Özeti

Yugoslavya, orijinal adı Jugoslavija, kelimeyi bölersek Jugo-slav-ija… bu ülkeler birliğinin daha güzel bir adı olamazdı. Çünkü jugo=güney, -ija eki ise “toprağı, diyarı” demek; yani Güney Slavların Ülkesi…

1918- I. Dünya Savaşı’nın ardından Sırpların, Hırvatların ve Slovenlerin Krallığı adı altında Yugoslavya’nın ilk temelleri atılıyor ve Belgrad, bu krallığın başkenti oluyor.

1929- Ülkenin adı Yugoslavya Krallığı olarak değişiyor.

1941- Nazi Almanya’sı, Yugoslavya’yı işgal ediyor ve beraberinde ulusal bağımsızlık için örgütlenme başlıyor.

1943- Demokratik Federal Yugoslavya devleti ilan ediliyor.

1944- Naziler, ülkeden, Kızıl Ordu’nun da yardımıyla tamamen uzaklaştırılıyor. Aynı yıl ABD ve müttefikleri birçok Yugoslav yerleşim yerini Sırpların kutsal günü Paskalya’da bombalıyor. Tuna ve Sava nehirlerindeki bütün köprüler yıkılıyor.

1945- Josip Broz Tito önderliğinde Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti kuruluyor.

1948- Tito ve Stalin arasında uzaklaşma meydana geliyor.

1963- Ülkenin adı Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti olarak değiştiriliyor.

1945-1980- Tito’nun yönetimde kaldığı yıllar. Tito’nun 1980 yılındaki ölümünden sonra ülkedeki cumhuriyetler birbirinden kopmaya başlıyor.

 

“Jugoslavija” Dağılıyor

1988-2000- Slobodan Milošević dönemi: Uyguladığı yanlış politikalar yüzünden Yugoslavya’nın dağılma sürecini hızlandırıyor ve yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu tutularak yargılanıyor.

1989-1994- Hiperenflasyon dönemi: Ülke ekonomisi alt üst oluyor. İnsanların bütün birikimleri eriyor. Bir gün aynı parayla sandviç yiyebiliyorken, ertesi gün gene aynı parayla kibrit bile alınamıyor. Sadece 1993-1994 yılları arasında Yugoslavya dinarı 5×1015 değer kaybediyor ve 500 milyarlık banknotlar piyasaya sürülüyor.

Eski Yugoslavya ülkeleri

1991- Slovenya, Hırvatistan, Makedonya; Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ediyor.

1992- Bosna-Hersek , Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ediyor.

1992-1995- Bosna Sivil savaşı meydana geliyor ve Avrupa’nın göbeğinde bir dram gerçekleşiyor. Savaş sonunda Bosna-Hersek fiilen ikiye bölünüyor: Yarısı Republika Srpska (Sırp Cumhuriyeti) ve diğer yarısı on özerk kantonun yönettiği Bosna Hersek Federasyonu (Günümüzde Bosna Hersek toprakları hâlâ bütünmüş gibi görünüyor).

(Güzelliğin Kaosla Dansı: Bosna Hersek – Şaşırtıcı Gerçekler: Blog 17, Blog 18, Blog 19)

1998-1999- Kosova Savaşı. NATO, 1999 yılında Sırbistan’ı bombalıyor ve Kosova’nın yönetimine el koyuyor.

2006- Karadağ bağımsızlığını ilan ediyor. Böylece Yugoslavya tamamen tarihe karışıyor ve Sırbistan Cumhuriyeti kuruluyor.

2008- Kosova bağımsızlığını ilan ediyor. Bu şekilde eski Yugoslavya günümüze yedi ülkeye dağılmış vaziyette geliyor (Günümüzde Sırbistan hala Kosova’nın bağımsızlığını kabul etmiş değil).

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

6180total visits,5visits today

Bir Cevap Yazın