Sırbistan Blog 12/16: VIII. Bölge – Gardoš / Zemun

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 12: VIII. Bölge: Gardoš / Zemun

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ)

VIII. Bölge: Gardoš / Zemun

Gardoš, Belgrad’ın Zemun ilçesinin bir mahallesi. Tarihsel etkiler nedeniyle mimarisi Belgrad’ın genelinden farklı ve Avusturya-Macaristan’ın etkisinde kalmış.

Tuna Nehri’nin kıyısındaki bu şirin mahallenin merkezi olan Veliki trg (Zafer Meydanı)’a geldiğinizde, güzel bir Ortodoks kilisesi ve yan tarafında da Zemun’un pazaryerini göreceksiniz.

Sahile indiğinizde ise sıra sıra restoranlar sizi bekliyor olacak. Buraya gelmişken “som” (yayın balığı) yemeden geri dönmeyin. Çünkü Zemun aynı zamanda som balığı ile meşhurdur.

Üstte, Veliki trg (Zafer Meydanı)’deki Ortodoks kilisesi. Altta, Zemun’un meşhur som (yayın) balığı.

Gardoš merkezden batıya doğru yürüdüğünüzde gözünüzden kaçıramayacağınız bir tepe göreceksiniz. Bu tepenin en üstünde Milennium Kulesi (Sibinjanin Janko Kulesi de deniyor)’ni göreceksiniz. Bu tepeyi üşenmeyin çıkın; çünkü göreceğiniz manzaranın buna değdiğini göreceksiniz.

Zemun’dan bir görüntü

Milennium Kulesi’ne tırmanırken basamakları da Arnavut kaldırımlı sokakları da kullanabilirsiniz. Yolunuzun ortasında başka bir kilise ile karşılaşacaksınız, biz her iki gidişimizde de bu kiliseye açıkken denk gelemedik, umarım siz denk gelirsiniz.

Milenyum Kulesi’ne vardığınızda aşağı yukarı şöyle bir görüntü ile karşılaşacaksınız:

Milenyum Kulesi

Ancak daha tırmanmanız bitmedi. Girişte paranızı ödeyin ve kuleyi de tırmanın! Ve sonunda zaferinizi kutlayabilirsiniz. Sadece tek açıdan manzara fotoğrafı koyacağız, gerisini de siz görün 🙂

Milenyum Kulesi’nden Belgrad

Tahmin edildiğinin aksine kule askeri amaçla kurulmamış. 1896 yılında Macarlar, Panunya düzlüğündeki yerleşkelerinin 1000. yılını kutlamak için kurmuşlar. Kulenin, Millenium ismi de buradan geliyor.

Millenium Kulesi’nin hemen karşısındaki bu kilisenin fotoğrafını koymamızın bir nedeni var. Çünkü fotoğraf aslında Sırbistan hakkında çok şey anlatıyor. Fotoğrafta hem Avrupalılık hem de Oryantallik mevcut. Fotoğraf, Sırp kültürünün hem doğudan hem de batıdan etkilendiğini kanıtlar nitelikte ve bu etkiler, ekonomik zorluklarla birleşmiş…

Zemun sahil ise Novi Beograd (Yeni Belgrad) sahille birleşiyor. Kilometrelerce uzunluktaki sahil bandı keyifli bir yürüyüş için harika. Sahil boyunca denizin üstünde birçok mekan göreceksiniz.

Zemun sahil. İleride Veliko ratno ostrvo (Büyük Savaş Adası) görünüyor.

Veliko ratno ostrvo (Great War Island = Büyük Savaş Adası)

Yeni şehirle eski şehir arasında kalan, aynı zamanda Tuna’yla Sava nehirleri arasında kalan bu ada; şehrin ortasında bir vaha. Adada yerleşim yok ve göçmen kuşların durak noktası. Adada kumsal olması nedeniyle, yazın buraya tekneler gidiyor.

Büyük Savaş Adası denmesinin nedeni, eskiden Belgrad kuşatmalarında sıklıkla bu adanın kullanılmasıymış. Osmanlılar ve Avusturya-Macaristanlılar, Belgrad kuşatmalarında bu adadan saldırı düzenlemişler. Sırplar da Osmanlılardan şehirlerini geri alırlarken gene bu adadan Belgrad’ı kuşatmışlar.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

3203total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın