Sırbistan Blog 13/16: IX. Bölge – Avala

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 13: IX. Bölge: Avala

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ)

IX.Bölge: Avala

Avala, Belgrad şehrinin güneydoğusunda kalan bir dağ ve Avala Kulesi de bu dağın 439 metre yüksekliğinde telekomünikasyon amaçlı kurulmuş bir kuledir.

Avala Kulesi ilk olarak 1965 yılında faaliyete başlamış ancak, 1999 yılındaki NATO bombardımanı esnasında yıkılmıştır. 2010’da aynı yere bir kez daha inşa edilerek hizmete sunulmuş ve tekrar Belgrad şehrinin sembollerinden biri haline gelmiştir.

Avala Kulesi’nin yüksekliği 202 metredir. Üçgensel bir kaide üzerinde yükseliyor ve anteni ile birlikte Balkanlar’daki en yüksek yapı. 3 metre/saniye hızındaki iki asansör, ziyaretçileri 120. metredeki kafe & restorana ve 123. metredeki seyir terasına çıkartıyor.

Avala Kulesi

Çok açık bir havada Avala Kulesi’nden ülkenin çeyreği izlenebiliyor!

Avala’ya toplu taşıma ile ulaşmak biraz zor. Önce Banjica’ya gitmeniz gerekiyor, ordan da Avala’ya giden belediye otobüsü hatlarına bineceksiniz. Yazın sefer sayısı artmaktadır fakat çektiğiniz eziyete kesinlikle değer!

Belediye otobüsleri sizi Avala’da bir restoranın önünde bırakıyor. Bu restoran ara durağınız olmalı; çünkü iki ayrı yere gitmeniz gerekecek. Biri restoranın biraz aşağısındaki Avala Kulesi, diğeri de restoranın yukarısındaki “Monument of the Unknown Hero” (Bilinmeyen Kahraman Anıtı).

Üstte, üst paragrafta bahsi geçen restoran. Altta, Avala Kulesi’nden restoranın ve Monument of the Unknown Hero’nun görüntüsü.

“Monument to the Unknown Hero” (Bilinmeyen Kahraman Anıtı): 1938 yılında yapımı biten bu anıt, kimliği bilinmeyen bir Yugoslav askerin mezarının üstüne yapılmış. 1915 yılında Avusturya-Macaristan saldırısı esnasında havan topuyla ölen bu Sırp askerin mezarı da anıtın içine yerleştirilmiş. Bu nedenle anıta, lahit de diyebiliriz. Lahit, Hırvat bir mimar tarafından yapılmış, granitler de Jablanica, Bosna’dan getirilmiş. Lahit, Yugoslavya Krallığı’nın insanlarını sembolize eden sekiz kadın heykeli tarafından çevrelenmiş. Bu sekiz kadın heykeli şu şekildedir: Boşnak, Karadağlı, Dalmaçyalı, Hırvat, Slovenyalı, Voyvodinalı, Sırp ve yaşlı Sırp kadın heykelleri.

Monument to the Unknown Hero (Bilinmeyen Kahraman Anıtı)

Lahitin çevresindeki basamaklarda hasarlı yerler göreceksiniz. Bunlar da zamanında Nazi saldırısı esnasında meydana gelmiş ve özellikle tamir edilmemişler.

Monument to the Unknown Hero” (Bilinmeyen Kahraman Anıtı)

Lahit çevresinde Naziler tarafından gerçekleştirilen hasarlar

Resmi web sitesi: http://www.avalskitoranj.rs/

 

Avala Kulesi ve Monument to the Unknown Hero (Bilinmeyen Kahraman Anıtı)’nun haritadaki konumu

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

3118total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın