Sırbistan Blog 14/16: Sırbistan & Belgrad Hakkında Pratik Bilgiler

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 14: Sırbistan & Belgrad Hakkında Pratik Bilgiler

Türklere vize uygulaması

Öncelikle Sırbistan, Türk vatandaşları için vizesiz (90 gün süre için). Sadece pasaportunuzla gidiyorsunuz. Sınırı geçerken polis bize hiçbir şey sormadı.

Döviz bozdurma

 • Sırbistan’ın para birimi “Dinar”. Kısaca “RSD” olarak yazılır. 2016 yılında 1 euro kabaca 120 RSD’ye denk geliyordu. Bol bol banknot verecekler size, başta kafanız karışabilir. Çok zengin hissedeceksiniz; ama elinizdeki parayı sayıp çevirince üzülebilirsiniz 🙂
 • Yanınızda sadece euro ya da dolar bulundurun! Özellikle euro çevirmek çok kolay. “Yanımda lirayla gideyim ne de olsa orada çevirecek yer bulurum” derseniz büyük bir yanılgıya düşersiniz.
 • Havalimanında bir miktar döviz bozdurabilirsiniz ama şehir merkezinde kurlar daha iyi. Döviz bürolarının Sırpçası Menjačnica. Her yerde göreceksiniz.

Sigara kullanımı

Sigara içenler yaşadı, içmeyenler ise yandı. Çünkü Sırbistan’daki sigara kuralları çoğu Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, bize göre çok daha esnek. Kapalı mekânlarda da sigara içilebilen bölümlerle karşılaşabilirsiniz.

Do you speak English

Sırbistan’da İngilizce konuşan birini bulmak çok kolay değil. Yeni jenerasyon bu konuda daha iyi olsa da yeterli değil. Ancak, Sırplar çok cana yakın ve yardımsever insanlar, evrensel bedensel dille de bir şekilde anlaşıyorsunuz 🙂

Hangi alfabeyi kullanıyorlar

Sırbistan’da hem Kiril hem de Latin alfabesi eşit derecede kabul görüyor. Canları hangisini isterlerse o alfabeyi kullanıyorlar. Ve harfleri tanırsanız Sırpça, yazıldığı gibi okunan bir dildir.

Belgrad’a ulaşım

Nikola Tesla Havalimanı, Belgrad merkezin 18 km batısında.

 • Sırbistan’daki fiyatlar genel olarak Türkiye’ye göre daha uygun. Ancak, Belgrad’daki taksi tarifesi, İstanbul ile aşağı yukarı aynı seviyede bulunmaktadır.
 • Sırbistan’da şehirlerarasında trenle seyahat etmek çok mantıklı durmamakta. Raylı sistem eski ve modernize edilmemiş durumdadır.
 • Komşu ülkelerden otobüsle de Belgrad’a gelebilirsiniz (İlk ziyaretimizde Saraybosna’dan otobüsle gelmiştik). Otobüs terminali  şehrin tam ortasındadır.

Belgrad’da ulaşım

 • Belgrad şehir içi ulaşımında birkaç seçeneğiniz var: Tramvay, otobüs, troleybüs ve minibüs (evet, metro yok). Biz sadece tramvay ve otobüs kullandık. Bütün toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz toplu taşıma kartlarının adı БусПлус (BusPlus). 10’lu 5’li satılan biletler de vardı; ama bize daha pahalıya mal olacağı için, ufak bir fark vererek oranın yerlisi gibi bir BusPlus kartı sahibi olduk.

Belgrad şehir içi toplu taşıma kartı BusPlus

 • Komünist sistemden kalma bir alışkanlık olsa gerek, çoğu kişi BusPlus gibi toplu taşıma kartlarını kullanmıyor bile (Eskiden komünist rejimde toplu taşıma ücretsizmiş). Otobüs ve tramvaylar durağa geldiğinde, bütün kapılar açılıyor ve herkes istediği kapıdan içeri giriyor ve ücretsiz seyahat ediyor; ancak ara ara kontrolörler araca binerek denetleme yapıyorlar ve kart basmadıysanız yüklü bir ceza yiyebiliyorsunuz. Kontrolörleri tanıyan şehir halkı araçtan hemen iniyorlar ancak, turistler keklik gibi avlanıyorlar. Hiç riske girmeyin, kart basın 🙂

Belgrad’da musluktan su içilir mi

Evet, Belgrad’ın musluk suyu temiz. Tadı çok muhteşem değil ama güvenle içebilirsiniz.

Belgrad’da Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler                         

 • Aslında dikkat etmeniz gereken fazla bir şey yok. Dünyanın her yerinde geçerli olan kurallar burada da geçerli. Kalabalık yerlerde cüzdanınıza, değerli eşyalarınıza dikkat edin vb.
 • Türklerin tipi, Sırplar için çok ayırt edici değil. Çoğu Sırp size yanaşıp size Sırpça bir şeyler soracaktır turist olduğunuzu anlamadan.
 • Sigara içmeyenler, kapalı mekânlarda da genelde sigara içildiğini unutmasınlar.
 • Bence uyarı gerektiren en önemli konu: SİVRİSİNEK! Belgrad’ı yazın ziyaret edecek ve nehir kenarına yakın bir yerde konaklayacaksanız sivrisinekler sizi delirtebiliyor. Hava kararız kararmaz ortaya çıkan sivrisinekler gece yarısına kadar aktif. “Biz Bodrum’dan geldik. Bizi sivrisinek etkilemez” diye artistlik yaptık, sonra sahil boyunca çevremizde gezinen binlerce sivrisinek eşliğinde maymun dansı yaparak yürümek zorunda kaldık 🙂 Planınız yazın gitmek üzerineyse yanınızda sinek kovucu spreyler, tabletler, sinek kovucu vızıldayan cihazlar… Artık ne varsa götürün çünkü bunları Belgrad’da bulmak bizdeki kadar kolay değil.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

3314total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın