Sırbistan Blog 4/16: I.Bölge – Kalemegdan

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 4 – Eski Yugoslavya: I.Bölge: Kalemegdan

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ)

Kalemegdan Haritası

http://www.beligrad.com/fortressmap.jpg

Kalemegdan ismi, adından da anlaşılacağı üzeri Türkçeden geçmiş (Aslında ortak kelimelerin çoğu bize önce Arapçadan ve Farsçadan geçmiş, sonra bizden Balkan halklarına transfer olmuş). Osmanlıların Belgrad’ı terk etmesinin ardından şehrin bu bölgesi, yeşil alan olarak değerlendirilmiş. Ziyaretiniz için Kalemegdan’ı dört ayrı bölgeye ayırabilirsiniz; çünkü oldukça geniş bir alan ve yokuşların fazla olması biraz idmanlı olmanızı gerektiriyor. Ancak, Belgrad’ın olmazsa olmazı, mutlaka görülmesi gereken bir bölgesidir. Alanı dört bölüm halinde anlamaya çalışacağız ve bu bölgeleri haritada numaralar vererek işaretledik:

1- Kalemegdan Park Alanı

2- Yukarı Şehir

3- Aşağı Şehir

4- Hayvanat Bahçesi

  1. Kalemegdan Park Alanı:

Kalemegdan’ın şehir merkezine bakan kısmı park alanı olarak düzenlenmiş. Geniş-ferah yeşil alanlar, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları ile çok keyifli bir yerdir. Şehir merkezinde kafanızı dinlemek istiyorsanız burada vakit geçirmelisiniz.

Kalemegdan Park Alanı’ndan görüntüler

Bu alanda ufak bir Lunapark, Cvijeta Zuzorić Sanat Binası, Fransa’ya Minnet Anıtı, Borba (Kavga) Çeşmesi (Haritada Fisherman Fountain olarak gösterilmiş) ve Ali Rıza Paşa’nın Prens Mihailo Obrenović’e Belgrad’ın anahtarlarını teslim ettiği alan bulunmaktadır.

Borba Çeşmesi’nin bulunduğu bölgeden Belgrad’ın “Yeni Şehir” Novi Beograd bölgesinin ve Sava Nehri’nin güzel manzarasının keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Kalemegdan’dan Belgrad manzarası

  1. Yukarı Şehir:

Borba Çeşmesi’nin hemen arkasındaki Karađorđe Kapısı ismini, Sırbistan tarihinde milleyetçiliği ve özgürlüğü sembolize eden Karađorđe Petrović’ten almıştır. Karađorđe, Osmanlılar’a karşı ilk Sırp isyanında lideriydi ve Belgrad özgürleştirildiğinde kaleye bu kapıdan giriş yapmıştı.

Haritada üçgen şeklindeki dış surlara Karađorđe Kapısı’ndan girdiğinizde (Başka bir kapı daha var, onun da adı Dış İstanbul Kapısı) sularla dış sular arasında kalan bu alanda Askeri Müze ve Osmanlıların inşa ettiği sonradan müzeye dönüştürülen Doğa Müzesi bulunuyor.

Dış surlardan içeriye İç İstanbul Kapısı ve Sahat Kapija (evet, Saat Kapısı demek)’dan giriyorsunuz ve Sahat Kapija’nın hemen yanında Sahat Kula (evet evet Saat Kulesi demek bu da) bulunuyor.

Kalemegdan Yukarı Şehir

İç surların içinde Damat Ali Paşa Türbesi, Despot Stefan Anıtı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Roma Çeşmesi ve Viktor denilen tarihi anıtlar bulunuyor.

Viktor, Kalemegdan’ın en eski kısmıdır. Hem Sava hem de Tuna nehirlerine hâkim bir konumu vardır. Buradaki Viktor Heykeli’nin de ilginç bir hikâyesi vardır:

Viktor heykeli, 1912-13 Balkan Savaşlarında Sırpların kazandığı zafer üzerine yapılmış; ancak I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi üzerine heykel herhangi bir yere yerleştirilememiş. Savaşın bitmesinden sonra heykeli şehrin neresine yerleştirecekleri konusunda uzun bir süre kararsızlık yaşanmış. Nihayetinde heykelin Terazije’ye yerleştirilmesi kararlaştırılınca da halk, “Çıplak erkek heykelinin şehir merkezinde ne işi var?” diyerek karşı çıkmış. Böylece, heykel, günümüzdeki gözden uzak konumuna yerleştirilmiş ve heykelin yönü Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na doğru çevrilmiş. Bu şekilde heykelin hem Avusturya-Macaristan’a bakan Sırp topraklarını gözetleyeceği hem de Dünya Savaşı’nda Sırp askerlerinin Avusturya-Macaristan askerlerine karşı olan zaferini sembolize edeceği düşünülmüş.

Viktor Heykeli

  1. Aşağı Şehir:

Aşağı Şehrin çevresinde bir çok kapı görebilirsiniz. Kralj (Kral), Despot, Zindan (Sırpça’da da Zindan diye geçiyor), Leopold, Karl IV, Vidin Kapıları bunların bazıları. Yukarı Şehri, Aşağı Şehre bağlayan yerde ise iki tane kilise var: Ružica ve Saint (Aziz) Petka kiliseleri.

Ružica Kilisesi, ilk olarak Osmanlılar tarafından baruthane olarak kullanılmış. Sonradan kiliseye çevrilmiş. Aziz Petka Kilisesi’nin ise mucizevi bir su kaynağının üstüne kurulduğu düşünülüyor. Çok iyi korunmuş, küçük, sevimli bir kilise. İkisini de görmenizi tavsiye ederiz.

Ružica ve Aziz Petka kiliseleri

Aşağı Şehir’de, Osmanlılar tarafından kurulmuş bir hamam da mevcuttur. Günümüzde ise bu hamam gözlemevi olarak kullanılmaktadır. Nebojša Kulesi ise görülmeye değer tarihi yerlerden bir tanesi. İlk olarak XV. yüzyılda Osmanlılardan korunmak üzere kurulmuş ancak, şehir Osmanlı kontrolüne geçtikten sonra zindana çevrilmiştir. Bu kulede yapılan işkenceler ise kuleye kötü bir ün kazandırmıştır.

Aşağı Şehir de yeşil alan olarak düzenlenmiş bir yerdir. Sahilinde mutlaka yürüyüş yapmalısınız ve bir yanda Tuna Nehri’nin, diğer yanda Yukarı Şehir manzarasının keyfini çıkarmalısınız. Sahil boyunca deniz üstünde yüzen birçok kafe-restoran var, bunlardan birinde oturmayı da ihmal etmeyin.

Kalemegdan sahil

  1. Hayvanat Bahçesi:

1936 yılında açılan bu hayvanat bahçesi, bazıları çok nadir bulunan 270 civarında türe ev sahipliği yapıyor.

Hayvanat Bahçesi’nde tanıştığımız sevimli dostlarımızdan bazıları (Zürafalara elinizle yerdeki yaprakları toplayarak yedirebilirsiniz. Kuru yaprakları bile yiyorlar!)

Güzel düzenlenmiş, temiz ve sevimli bir yerdir. Hoşça vakit geçirebilir, dinlenebilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi’nden görüntüler

 

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

3616total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın