Sırbistan Blog 5/16: II.Bölge – Stari Grad/Eski Belgrad (Knez Mihailova’nın Kuzeyi)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 5 – Eski Yugoslavya: II. Bölge: Stari Grad / Eski Belgrad (Knez Mihailova’nın Kuzeyi) – Haritada kırmızı işaretli yerler

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ) 

Bu bölümde kırmızı işaretli yerler anlatılmıştır. Üstteki siyah ev sembolü kaldığımız yerin konumu.

 1. Trg Republike (Cumhuriyet Meydanı)-Prens Mihailo Anıtı, Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro
 2. Knez Mihailova Caddesi (Haritada turuncu renkli cadde)
 3. Kralja Petra Caddesi (Haritada kırmızı ve mor renkli cadde)
 4. Studentski Meydanı

Daire içindeki görülmesi gerektiğini düşündüğümüz yerler:

 1. Jevrejski Istorijski Muzej (Yahudi Tarih Müzesi)
 2. Galerija Freseka (Fresk Galerisi)
 3. Bajrakli Džamija (Bayraklı Camisi)
 4. Muzej Vuka i Dositeja (Vuk ve Dositey Müzesi)

 

 1. Strahinjića Bana (Haritada kırmızı çizgi olarak işaretlediğimiz cadde)
 2. Crkva svetog Aleksandra Nevskog (Aziz Aleksandra Nevski Kilisesi)
 3. Bajlonijeva pijaca
 4. 12. Skadarlija

 

 1. Trg Republike (Cumhuriyet Meydanı)

Belgrad’ın kalbinin attığı en merkezi meydanı olan Trg Republike’den anlatmaya başlayalım.

Meydandaki Prens Mihailo Anıtı, Sırbistan’ın Osmanlılardan tamamen özgürleşmesini ve bağımsızlığını sembolize ediyor. Prens’in parmağı ise Osmanlıların nereye gitmesi gerektiğini işaret ediyor, yani İstanbul’u. Prens Mihailo Obrenović, Sırplar için kurtarıcı ve ülkesi için birçok şey yapmış bir lider. Osmanlıların Sırbistan’dan son defa uzaklaştırılmasının bir yıl ardından, 1868 yılında suikaste uğrayıp öldürülmüş.

Anıtın hemen arkasında Ulusal Müze, yan tarafında ise Ulusal Tiyatro binaları bulunuyor. Ulusal Müze, maalesef yıllardır kapalı. Restorasyon çalışmaları yürütüldüğü söyleniyor; ancak nasıl bir restorasyon çalışması on yıldan fazla sürer, işin bu kısmını tam olarak çözemedik.

Trg Republike (Cumhuriyet Meydanı)

 1. Knez Mihailova Caddesi

Bir İstanbullu için İstiklal, bir İzmirli için Kıbrıs Şehitleri neyse, Belgradlılar için de Knez Mihailova o. Trafiğe kapalı bu caddede aranılan her şey var. Kafeler, müzeler, barlar, sokak çalgıcıları, sokak satıcıları, restoranlar, kitapçılar, sanatsal aktivitelerin olduğu binalar… Sırbistan’ın en renkli caddesi diyebiliriz. Siz de bu renkliliğin tadını çıkartın ve Knez Mihailova Caddesi’ni kesen bütün sokaklara da girmeyi unutmayın. Çünkü İstiklal’de de, Kıbrıs Şehitleri’nde de sadece ana caddeden yürünmez, yan sokaklara da girilir.

Knez Mihailova Caddesi’ndeki yerleri tek tek anlatmayacağız, zaten yürürken buraların farkına varacaksınız ve zevkinize göre bir yer bulup mutlaka oturacaksınız.

Knez Mihailova Caddesi

 1. Kralja Petra Caddesi

Bu cadde, Belgrad’ın en eski caddelerinden biri ve Knez Mihailova Caddesi’nin kurulmasından önce şehrin ana caddesi olarak kullanılıyormuş. Kralja Petra Caddesi, aynı zamanda Sava ile Tuna nehirlerini birleştiren cadde olma özelliği de taşıyor.

 1. Studentski Meydanı

Şehrin kalbinin attığı başka bir yer diyebiliriz buraya da. Adından da anlaşılacağı üzere meydanın Türkçe adı “Öğrenci Meydanı.” Meydanın çevresinde üniversite binalarının bulunması nedeniyle bölgeye bu isim verilmiş. Belgrad içinde otobüsle seyahat etmek isteyenler için Studentski Meydanı önemli; çünkü birçok şehir içi otobüs hattının son durağı burası.

Studentski Meydanı

Studentski Meydanı’nda iki yer ön plana çıkıyor:

– Studentsk Parkı: Üniversite öğrencilerinin bu bölgede yoğun olarak bulunması nedeniyle Studentsk Park’ında bol miktarda etkinlik düzenleniyor. Parkın içinde Sırplar için önemli olan birçok karakterin heykelini görebilirsiniz.

Studentsk Parkı

– Etnografski Muzej (Etnografya Müzesi): Sırpların kültürüne ait birçok kostüm, alet, dini ritüel malzemesi, nakış ve ev eşyası görülebilecek; geniş bir koleksiyona sahip bir müze.

Resmi web sitesi: http://etnografskimuzej.rs/en/

Etnografski Muzej (Etnografya Müzesi)

 1. Jevrejski Istorijski Muzej (Yahudi Tarih Müzesi)

Bir türlü açık olduğu zamana denk gelemediğimiz bu müze, hafta içi 10-14 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyormuş.

Resmi web sitesi: http://www.jimbeograd.org/en/

 1. Galerija Freseka (Fresk Galerisi)

XI-XV. yüzyıl arasında yapılmış 1300 civarında freske ev sahipliği yapan bu galeri, Belgrad’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Resmi web sitesi: http://www.narodnimuzej.rs/en/about-the-museum/locations-of-the-national-museum/gallery-of-frescoes/

Galerija Freseka (Fresk Galerisi)

 1. Bajrakli Džamija (Bayraklı Camisi)

XVII. yüzyılda yapılmış olan  bu cami, tipik Osmanlı mimarisindedir. Eskiden şehirdeki tüm camiler tarafından görülen tek camiymiş ve diğer camiler ezan saatlerini Bayraklı Camisi’ne bakarak belirliyorlarmış. Bakarak diyoruz çünkü ezan saati geldiğinde Bayraklı Camisi’nde bayrak çekiliyormuş ve camiye de bu isim bu nedenle verilmiş.

 1. Muzej Vuka i Dositeja (Vuk ve Dositej Müzesi)

XVIII. yüzyılda zengin bir Türk tarafından yapılmış olan bu bina, ilk Sırp eğitimci olan Dositej Obradović tarafından okula çevrilmiş. Dositej’in öğrencilerinden Vuk Stefanović Karadžić ise Sırp dili ve alfabesinin reformcusuymuş. Müzenin zemin katı Dositej’e, üst katı ise Vuk’a adanmış.

Resmi web sitesi: http://www.narodnimuzej.rs/en/about-the-museum/locations-of-the-national-museum/museum-of-vuk-and-dositej/

 1. Strahinjića Bana

Strahinjića Bana Caddesi ve bu caddeyi dikine kesen sokaklar, kafeleri ve barlarıyla meşhur. Gündüz fazla hareketlilik olmuyor ama hava kararınca daha renkli bir yer.

 1. Crkva svetog Aleksandra Nevskog (Aziz Aleksandra Nevski Kilisesi)

Sırp özgürlük savaşında Sırplara gönüllü olarak yardımcı olan Rus askerlerinin temelini attığı Ortodoks kilisesi. Bu kilise gerek mimarisiyle, gerekse ortamıyla çok hoşumuza gitti ve dilek tutmadan da ayrılmayalım dedik 🙂

Resmi web sitesi: http://svaleksandarnevski.com/

Crkva svetog Aleksandra Nevskog (Aziz Aleksandra Nevski Kilisesi)

 1. Bajlonijeva pijaca

Pijaca “pazar” demek ve Sırplar için bizdeki gibi özel pazar günleri yok. Ancak hafta sonları daha kalabalık oluyorlarmış. Pazarlar da ülkenin kültürünü yansıtmak için mükemmel yerler. Bu nedenle ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 1. Skadarlija

Bohemya Mahallesi diye de bilinen Skadarlija bölgesi; Sırp sanatçılarının uğrak bir yeri olması nedeniyle güzel restoranlara ve kafelere ev sahipliği yapan bir yer. Mimarisi ve ortamıyla da Belgrad şehir merkezinden ayrılıyor. Skadarlija’nın Bajlonijeva pijaca Pazar yeri tarafındaki girişinde de Sebilj’i göreceksiniz, yani sebil kelimesinden geliyor 🙂  Sebil çeşmesi dememiz daha uygun olacaktır tabii. Bu çeşmenin birebir aynısını Saraybosna’nın Baš-čaršija (Başçarşı) bölgesinde de görebilirsiniz. Skadarlija’daki sebil çeşmesi ise zaten 1961 yılında Saraybosna’dan Belgrad’a hediye edilmiş ve Saraybosna’daki çeşme ile aynı şekilde yapılmış.

Üstte, Skadarlija’nın girişindeki Sebilj. Altta, Skadarlija’dan bir görüntü

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

4258total visits,6visits today

Bir Cevap Yazın