Sırbistan Blog 6/16: III.Bölge – Stari Grad/Eski Belgrad (Knez Mihailova’nın Güneyi)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 6 – Eski Yugoslavya: III. Bölge: Stari Grad / Eski Belgrad (Knez Mihailova’nın Güneyi)

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ) 

 

Bu bölümde mor işaretli yerler anlatılmıştır. Üstteki siyah ev sembolü kaldığımız yerin konumu.

III. Bölge: Stari Grad / Eski Belgrad (Knez Mihailova’nın Güneyi)

 1. Topličin venac
 2. Saborna crkva (Aziz Michael Katedrali)
 3. Konak kneginje Ljubice (Prenses Ljubica’nın Konağı)
 4. Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi
 5. Sırp Ortodoks Müzesi
 6. Beton hala

 

 1. Topličin venac

Bu alanda eskiden şehrin kapısı varmış. Günümüzde ise ufak bir parka ve sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. Bu alandan 3. Bölgedeki diğer görülmesi gereken yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 1. Saborna crkva (Aziz Michael Katedrali)

Bu katedral 1836 yılında Prens Miloš tarafından, Sırpların dini ibadet özgürlüğünü kazanmalarını sembolize etmek için yapılmıştır. İçeri girerken çoğu Ortodoks kilisesinde olduğu gibi bazı kıyafet kuralları var. Ancak, bu kıyafet kuralları hakkında anlayamadığımız bir şey var: Eşim içeri girerken içerideki personel, eşimi durdurdu ve üzerindeki gayet normal uzunluktaki şortu göstererek üzerine siyah uzun bir etek geçirdiler. Bizden sonra içeri giren mini etekli kadına ise hiçbir şey demediler. Yani bu kuralları kafalarına göre uyguluyorlar 🙂

Saborna crkva (Aziz Michael Katedrali)

Katedralin tam karşısında şehrin en eski ve meşhur kafesi olan “Cafe ?” bulunur. Kafenin adının “?” olmasının nedeni zamanında kafeye bir türlü isim bulunamamış olmasıdır. Soğuk bir Belgrad akşamında içeri girdiğimizde ortam çok güzeldi ve canlı müzik vardı. Isınmak için hemen iki tane meyveli rakija (Sırp rakısı, rakija hakkında daha fazla okumak için buraya tıklayınız) sipariş ettik ve rakijalarımızı içtikten hemen sonra kalktık. Ancak, dikkat edin, fiyatlar bu kafede biraz yüksek ve iki rakija içip kalktığımız için mekandaki personel bize surat yaptı.

 1. Konak kneginje Ljubice (Prenses Ljubica Konağı)

Konak, 1831 yılında Prens Miloš tarafından eşi Ljubica ve çocukları için yaptırılmış. Konağın mimarisi ve eşyaları, Avrupa ve Osmanlı kültüründen etkilenmiş olan XIX. yüzyıl Sırp kültürünü gözle görünür bir biçimde yansıtıyor.

Prenses Ljubica, modern Sırp tarihinin ilk prensesiymiş. Konağını da bu amaca yönelik kullanarak diplomatlık yapmış ve bu konuda da oldukça başarılıymış. Dominant karakter imajını eşinin sevgilisi Petra’yı tabancayla öldürerek pekiştirmiş.

Konak kneginje Ljubice (Prenses Ljubica Konağı)

 1. Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi

1935-1937 yıllarında Rus bir mimar tarafından yaptırılmış olan bu patrikhane binasının içinde, 1854 yılında kurulmuş olan bir kütüphane de bulunmaktadır.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi

 1. Sırp Ortodoks Müzesi

Patrikhane binasının hemen yanı başındaki bu müze de Sırp Ortodoks kilisesine ait parçaları sergileniyor.

 1. Beton hala

Sırpça ile bir ortak kelime daha beton. Yerin adı “Beton holü” anlamına geliyor. Adı biraz antipatik gelebilir ama şık restoranları, kafeleri ve güzel sahiliyle görülmesi gereken yerlerden biridir Belgrad’da. Buradan yürüyerek Kalemegdan sahiline ulaşabilirsiniz. Ancak, bir konuda uyarmamız gerektiğini düşünüyoruz. Yazın ziyaret edecekseniz mutlaka sivrisinekleri göz önünde bulundurun! (Sivrisinek mevzusuna daha detaylı buradan ulaşabilirsiniz)

 

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

1025total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın