Sırbistan Blog 7/16: IV. Bölge – Şehir Merkezi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 7 – Eski Yugoslavya: IV. Bölge: Şehir Merkezi

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ) 

 1. Tren ve Otobüs terminalleri
 2. Zeleni venac
 3. Terazije
 4. Botanička bašta (Botanik Bahçesi)
 5. Tašmajdan & Crkva Svetog Marka (Aziz Markus Kilisesi)
 6. Narodna skupština (Millet Meclisi)
 7. Pionirski Parkı ve çevresindeki yapılar
 8. Kralja Milana Caddesi
 9. Trg Slavija (Slav Meydanı)
 10. Hram Svetog Save (Aziz Sava Katedrali) ve çevresi
 11. Nikola Tesla Müzesi

 

 1. Tren ve Otobüs terminalleri

Ulusal ve uluslararası tren ve otobüs seferleri bu alandaki terminallerden yapılıyor. Birkaç yıl içinde günümüzdeki tren istasyonun yerinin değişeceğini ve var olan istasyonun ise müzeye çevrileceği söylenmektedir.

Tren istasyonu 1884 yılında açılmış ve Viyana-İstanbul arasında sefer yapmıştır. İstasyonun girişinin hemen sol tarafında ise Yugoslavya lideri Tito’nun ülkesini turladığı “mavi tren” sergilenmektedir.

 1. Zeleni venac

Zeleni venac da Studentski Meydanı gibi şehir içi otobüs hatlarının merkezidir. Zeleni venac pazarı (Pijaca)’nı görmenizi tavsiye ederiz. Yiyecek fiyatları tarımı ve çiftçisi mahvedilen Türkiye’nin yarısı! Pazar yerinde karşılaştığımız ortak kelimeler ise şaşırtıcı:

Pamuk čarapa (pamuklu çorap), tezga (tezgâh), mušterija (müşteri), patlidžan (patlıcan)… Ve niceleri!

Pijaca Zeleni venac

 1. Terazije

“Terazi” kelimesinden gelen başka bir Türkçe isimle karşı karşıyayız. Osmanlılar zamanında buraya su dağıtım sistemi kurulmuş ve daha yüksekteki noktalara su depoları yerleştirilmiş. Muhtemelen suyun terazisinden bahsedildiğinden şehrin bu bölgesi “Terazije” olarak isimlendirilmiş. Eskiden su depolarının bulunduğu yerlerden bir tanesinde ise, Belgrad’ın en güzel binalarından biri olan Hotel Moskva (Moskova Oteli) bulunuyor.

Hotel Moskva

Terazije bölgesi Belgrad’ın en kalabalık yerlerinden biridir. Sıra sıra dizilmiş birçok mekan göreceksiniz. Bu mekanların çoğu geniş kaldırımlara yayılmış, müşterilerini ağırlıyor.

 1. Botanička bašta (Botanik Bahçesi)

Şehrin ortasındaki bu sevimli botanik bahçesi beş hektarlık bir alana yayılıyor ve iki yüz elli civarında bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Kral Milan, dedesi Jevrem’den miras aldığı bu toprağı, çok fazla sel baskını olduğu için 1874 yılında botanik bahçesine çevirmiş ve şehre hediye etmiş. Bu nedenle “Jevremovac Botanik Bahçesi” olarak isimlendirilmekte.

Botanik bahçesindeki sera ise 1892 yılında kurulduğunda, Avrupa’nın en büyük ve en güzel serası olarak ün salmış.

Botanička bašta (Botanik Bahçesi)

Botanik Bahçesi’nin haritadaki konumu

 1. Tašmajdan & Crkva Svetog Marka (Aziz Markus Kilisesi)

Aziz Markus Kilisesi, Osmanlıların 1830 yılında Sırpların özerkliğini kabul etmesi üzerine kurulmuş. Orijinal kilise II. Dünya Savaşı sırasında yıkılmış ve tekrardan restore edilmiş.

Aziz Markus Kilisesi’nde ilk Sırp imparatoru Dušan’ın lahiti bulunuyor. Ayrıca, kilisenin hemen arka tarafında Rus Ekim Devrimi’nden kaçmış olan Rusların 1924 yılında inşa ettiği bir Rus kilisesi de mevcut.

Tašmajdan ise Türkçedeki “taş madeni” kelimesinden geliyor. Eskiden Belgrad’ın yapılarını oluşturan taşların çoğu bu madenden çıkartılmış ve sonradan burası park alanına dönüştürülmüş. Şehrin kalabalığının ortasında vaha görevi gören Tašmajdan, günümüzde de yoğun taş çıkartılması sonucu çukur bir arazidir.

Tašmajdan’ın hemen yanıbaşında Mali Tašmajdan var (Mali, küçük demek). Burası da abisi Tašmajdan gibi yeşil alan olarak değerlendirilmiş ve her iki park alanı da yan yana bulunmaktadır.

Tašmajdan & Crkva Svetog Marka (Aziz Markus Kilisesi)

https://debuggirl.files.wordpress.com/2013/08/img_7023.jpg

Tašmajdan & Aziz Markus Kilisesi’nin haridaki konumu

 1. Narodna skupština (Millet Meclisi)

Millet Meclisi’nin hemen yakınında bulunan meydan, önemli bir Yugoslav ve Sırp politik karakteri olan Nikole Pašić’e adanmış. Millet Meclisi ise 1930’larda inşa edilmiş görkemli bir yapı. Sivil halkın girmesi sınırlandırılmış, bu nedenle maalesef içini göremedik.

Narodna skupština (Millet Meclisi)

 1. Pionirski Parkı ve çevresindeki yapılar

Pionirski Parkı, Belgrad’ın en güzel parklarından biridir. 1944 yılına kadar yüksek duvarlarla çevriliyken, bu yıldan sonra duvarlar yıkılarak halka kazandırılmış ve ismi “öncülük” anlamına gelen pionirski olarak değiştirilmiş.

Parkın içinde önemli yapılar mevcut. Bunlardan en önemlisi Skupština Grada (Şehir Meclisi); çünkü eskiden bu güzel yapı krallarının sarayı olarak kullanılıyormuş ve Pionirski Parkı da bu sarayın bahçesiymiş.

Pionirski Parkı’nın içindeki diğer önemli yapılar ise günümüzde Başkanlık Sarayı olarak kullanılan Predsedništvo ve Nobel ödüllü Yugoslav yazar Ivo Andrić’in anıtı.

Pionirski Parkı & Skupština Grada (Şehir Meclisi)

 1. Kralja Milana Caddesi

Terazije’yi Trg Slavija (Slav Meydanı)’ya bağlayan caddedir. Cadde üzerinde Beograđanka Kulesi, Studentski kulturni centar (Öğrenci Kültür Merkezi) ve Jugoslovensko dramsko pozorište (Yugoslav Drama Tiyatrosu) binaları bulunur.

Beograđanka Kulesi, 1974 yılında yapılmış ve şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Ancak, üst katına çıkıp manzara seyretme gibi bir olanak yok.

Studentski kulturni centar’da ise konser ve sergi gibi birçok etkinlikle karşılaşmak mümkün.

Üstte, Beograđanka Kulesi. Altta, Studentski kulturni centar (Öğrenci Kültür Merkezi).

 1. Trg Slavija (Slav Meydanı)

Slav Meydanı, çok turistik bir yer değil; ancak şehir merkezine ulaşımda en önemli ve en büyük meydandır. Meydanın ortasında bulunan ufak heykel ise, Sırp sosyal-demokrat hareketi için önemli bir karakter olan Dimitrije Tucović’e aittir.

Trg Slavija (Slav Meydanı)

 1. Hram Svetog Save (Aziz Sava Katedrali) ve çevresi

XIII. yüzyılda yaşamış olan Aziz Sava’nın adının verildiği katedral, günümüzde Balkanların en büyük kilisesi ve dünyadaki en büyük Ortodoks kiliselerinden biridir.

Katedralin hikâyesi her yönüyle biraz karmaşık; çünkü Aziz Sava’nın, katedralin kurulduğu yere gömüldüğü düşünülüyor. Hatta XVI. yüzyılda Aziz Sava mezarı Osmanlılarla Sırplar arasında bir çelişkiye de neden olmuş. Katedralin inşaatı 1895 yılında planlanmaya başlanıyor; ancak ilk inşaat 1935 yılında başlayabiliyor. Katedralin dış cephesi ise anca 2009 yılında büyük ölçüde tamamlanmış ancak, içi hâlâ inşa halindedir.

Hram Svetog Save (Aziz Sava Katedrali)

Aziz Sava Katedrali’nin batısında Narodna biblioteka Srbije (Ulusal Sırbistan Kütüphanesi) ve kütüphanenin de batısında Karađorđev Parkı bulunuyor.

Aziz Sava Katedrali’nin haritadaki konumu

Knez Miloša Caddesi

Knez Miloša Caddesi’ne özellikle bir rakam vermedik; çünkü tarihin karanlık bir tarafını saklamaktadır. Yugoslavya’nın 1991 yılında dağılmasından sonra ülke Sırbistan, Hırvatisyan, Bosna Hersek, Slovenya ve Makedonya olarak kabaca 5’e bölünüyor. Ancak, 1998 yılında Kosovalılar da bağımsızlık isteyince Sırp güçleriyle Kosovalılar arasında savaş başlıyor. 1999 yılında ABD’nin başını çektiği NATO güçleri Sırbistan’ı bombalayarak Kosova’nın yönetimine el koyuyor.

Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra ortaya çıkan ülkeler

http://www.icty.org/x/image/ABOUTimagery/Yugoslavia%20maps/3_%20yugoslavia_map_2008_sml_en.png

NATO bombardımanı esnasında Sırbistan büyük zararlara uğratılıyor. Günümüzde zarar görmüş binaların bir kısmı özellikle restore edilmemiş ve çoğunluğu da Knez Miloša Caddesi’nde bulunuyor.

NATO bombalaması sonrası Knez Miloša Caddesi’nde zarar görmüş kamu binaları hala görülebilir

https://photos.travelblog.org/Photos/14062/429691/f/4327995-Kneza-Milosa-St-2.jpg

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

2662total visits,10visits today

Bir Cevap Yazın