Sırbistan Blog 8/16: Nikola Tesla & Müzesi (IV. Bölge: Şehir Merkezi – Devam)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 8 – Eski Yugoslavya:Nikola Tesla & Müzesi (IV. Bölge: Şehir Merkezi – Devam)

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ) 

Haritada 11 numaralı işaretli yer Nikola Tesla Müzesi

  1. Nikola Tesla Müzesi

Müze hakkında konuşmadan önce biraz Nikola Tesla’ya değinmek istiyoruz.

 

Nikola Tesla

Nikola Tesla, 1856-1943 yılları arasında yaşamış dünyanın en büyük bilim insanlarından ve mucitlerinden biridir. Günümüzde Hırvatistan topraklarında olan Smiljan köyünde bir Ortodoks papazın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Fikirlerini gerçekleştirmek için ABD’ye yerleşmiş ancak, Yugoslav kimliğini asla unutmamıştır. Thomas Edison’la bir süre çalışmış ancak, fikir ayrılıkları yaşamıştır.

Nikola Tesla’nın yüzlerce patenti bulunur ve günümüzde hala onun teknolojilerini kullanmaktayız. Bu nedenle tüm dünya halkları Nikola Tesla’ya çok şey borçludur. Tesla’nın dünyayı değiştiren buluşları çok kısaca şöyle özetlenebilir:

– Alternatif Akım (AC): Günümüzde kullanılan elektriği asıl bulan kişi Thomas Edison değil, Nikola Tesla’dır. Ancak, bize okullarda dayatılan bilgi elektriği Thomas Edison’un bulduğudur.

– Işıkla ilgili buluşları: Floresan lambalarını bulmakla kalmıyor, lambaları kablosuz çalıştırmanın yöntemini de buluyor. Günümüzde kablosuz elektrik prizleri hâlâ piyasaya sürülmemişken, zamanında Tesla tarafından keşfedilmiştir. Firmalar bu prizlerin çok radyasyon yaydığını iddia ettikleri için henüz piyasaya sürmüyorlar ama nedense bu bilgi çok güven vermemektedir.

“Tesla Bobini” ise Nikola Tesla’nın elektromanyetizmi kullanarak elektrik üreten ünlü buluşlarından biridir.

– X-ışını ile ilgili buluşları: Günümüzde tıbbi cihazlarda kullanılan röntgen cihazları, büyük oranda Tesla’nın prensiplerine göre çalışmaktadır.

– Radyo: Radyonun ilk mucidi aslında Marconi değil, yine Tesla’dır.

– Uzaktan kumandalar.

– Günümüzde kullandığımız birçok elektrikli motor, Tesla buluşudur.

– Tesla, tam olarak gerçekleştirememiş olsa da robot teknolojisinin temelini atan ilk kişidir.

– Lazer.

– Kablosuz iletişim: Evet, şu anda kullandığınız kablosuz internet yine Tesla tarafından bulunmuştur.

– Ücretsiz sınırsız enerji! Ne kadar doğru bilmiyorum; ama bu buluşun Tesla’nın ölümüne neden olduğu düşünülüyor. Bir teoriye göre, günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan General Electric firmasının, ücretsiz sınırsız enerji buluşu nedeniyle Nikola Tesla’yı öldürdüğü düşünülüyor.

– Tesla’nın sıfır kütle deneyi, yapay sismik hareket deneyi (yapay deprem oluşturma), ışınlanma deneyi gibi deneyleri de yaptığı iddia edilse de bu konu hakkında resmi bir bilgi ortada yok ya da ortaya çıkartılmıyor.

 

Bu dâhinin çok fazla haksızlığa uğradığı ise bir gerçek. Kıymeti uzun yıllar bilinmemiş ve buluşları, başka kişilere aitmiş gibi gösterilmiştir.

İlginç bir özel hayatı olduğu ve şov yapmayı sevdiği bilinmektedir. 1893 yılında Chicago Dünya Fuarı’nda yaptığı elektrik gösterisinde vücudundan 250 bin volt elektrik geçirerek herkesi dehşete düşürmüş.

Nikola Tesla’nın yaşamı ve buluşları hakkında yazılmış birçok kitap bulunmaktadır. Mutlaka bir veya birkaçını okumanızı tavsiye ederiz.

Belgrad’daki son akşamımızda Kalemegdan Parkı’nda şans eseri denk geldiğimiz Nikola Tesla etkinliğini ve Tesla Bobini gösterisini sizinle paylaşmak istiyoruz:

 

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi, 1952 yılında açılmış. Rastgele gidip müzeyi ziyaret edemiyorsunuz; çünkü müze, belli gruplar halinde ziyaretçi kabul ediyor. Randevunuzu aldıktan sonra müze görevlisi tarafından Tesla hakkında bilgilendiriliyorsunuz ve Tesla’nın buluşları hakkında ufak deneyler yapıyorsunuz. Hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir müze ve Belgrad’a gidip Nikola Tesla Müzesi’ni görmeden geri dönmemenizi öneririz.

Resmi web sitesi: http://www.nikolateslamuseum.org/web/index.php?l=en

 

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi’nin haritadaki konumu

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

2820total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın