Sırbistan Blog 9/16: V. Bölge – Savski Venac Bölgesi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 9 – Eski Yugoslavya: V. Bölge: Savski Venac Bölgesi

(BELGRAD REHBERİNİ ANLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ)

V.Bölge: Savski Venac Bölgesi

  1. Kuća Cveća (Çiçekler Evi = Tito’nun Anıtkabri) & Muzej Istorije Jugoslavije (Yugoslav Tarihi Müzesi)
  2. Muzej afričke umetnosti (Afrika Sanatları Müzesi)
  3. Topčider Parkı
  4. Košutnjak
  5. Dedinje

 

  1. Kuća Cveća (Çiçekler Evi = Tito’nun Anıtkabri) & Muzej Istorije Jugoslavije (Yugoslav Tarihi Müzesi)

Bu konuda bilgi vermeden önce kısaca Tito hakkında konuşmak çok yerinde olacaktır:

 

Josip Broz Tito

Tito, 1892 yılında Kumrovec’te (Günümüzde Hırvatistan topraklarında) doğmuştur. Zorlu bir yaşam geçirmiş ve sosyalist hareketi desteklediği için oldukça sıkıntılı zamanlar yaşamıştır. Nihayetinde 1937 yılında Yugoslavya Komünist Partisi’nin lideri olmuştur. 1941 Nazi işgalinden sonra halkın ulusal bağımsızlık için örgütlenmesini sağlamıştır. Bu şekilde anti-faşist hareketin öncülüğünü yaparak 1942 yılında mareşal unvanını almıştır.

1945 yılında Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti’ni kurarak başkan olmuştur. Tito, Yugoslavya’yı oluşturan devletleri birleştiren bir tutkal görevi görmüş ancak, 1980 yılında ölmesiyle birlikte ülkedeki cumhuriyetler birbirinden kopmaya başlamışlar.

Eski Yugoslavya ülkeleri günümüzde maalesef birbirlerini pek sevmiyorlar ancak, hepsini birleştiren tek karakter Tito’dur. Tabii ki de Tito’yu sevmeyenler mevcut ama genel olarak Boşnak, Sırp ya da Hırvat birine Tito’yu sorduğunuzda çoğunlukla “Keşke Tito yaşasaydı…” yanıtını alırsınız.

Josip Broz Tito

Kuća Cveća (Çiçekler Evi = Tito’nın Anıtkabri)

Josip Broz Tito ve eşi Jovanka Broz (1924-2013)’un mezarları bu kabirdedir. Çiçekler Evi, muhteşem bir yapı, sadelikle mükemmelliği yakalamışlar ve hem kabrin içindeki hem de dışındaki yeşillik göz kamaştırıcı.

Tito’nun Anıtkabri

Buraya gelen eski Yugoslavların, Yugoslavya’nın paramparça olmasından ve ülkelerinin yeni liberal (!) düzeninden oldukça üzgün olduklarını tahmin ediyoruz.

Bu anıtkabirde Tito’ya ait birçok kişisel eşya da sergilenmektedir. Sergilenen her şey dönemine göre oldukça zevkli.

Kuća Cveća (Çiçekler Evi = Tito’nun Anıtkabri)

Anıtkabirden biraz daha yukarı tırmanırsanız Çiçekler Evi Müzesi’ni göreceksiniz. Burada, Tito’nun dünyanın birçok yerinden aldığı hediyeler ve Yugoslavya’nın çeşitli yerlerinden getirilmiş kültürel parçalar sergileniyor.

Çiçekler Evi Müzesi

Muzej Istorije Jugoslavije (Yugoslav Tarihi Müzesi)

Aslında Çiçekler Evi, Yugoslav Tarih Müzesi’nin bir parçası ve Çiçekler Evi’nin biletini de buradan alıyorsunuz. Bu müze aynı zamanda Tito’nun doğum tarihi nedeniyle “25 Mayıs Müzesi” olarak da anılmaktadır.

Yugoslav Tarihi Müzesi

Resmi web sitesi: http://www.mij.rs/en.html

Kuća Cveća (Çiçekler Evi = Tito’nun Anıtkabri) & Muzej Istorije Jugoslavije (Yugoslav Tarihi Müzesi) haritadaki konumu

  1. Muzej afričke umetnosti (Afrika Sanatları Müzesi)

Villalarla çevrili bir alanda bulunan bu müze, 1977 yılında iki Sırp diplomatın Afrika’da geçirdikleri süre zarfında oluşturdukları koleksiyonlarının halka bağışlanmasıyla oluşmuş.

Resmi web sitesi: http://www.museumofafricanart.org/en/

  1. Topčider Parkı

Osmanlı toplarının menzilinin dışında kalmak isteyen Prens Miloš, Sırp kuvvetlerini buradan yönetmiş ve sonradan bu bölgeyi çok sevdiği için Topčider’e yerleşmeye karar vermiş. Günümüzde Prens Miloš’un sarayını bu parkın içinde ziyaret edebilirsiniz.

  1. Košutnjak

Şehir merkezinin hemen yanı başındaki bu ormanlık tepe, şehirden kaçıp huzur bulmak isteyenler için mükemmel bir yer. Bu bölgede spor merkezleri ve yüzme havuzları da mevcut.

  1. Dedinje

Dedinje, Belgrad’ın en lüks semtlerinden biridir. Çevrede yeşillikler içinde çok sayıda villa, ülke temsilcilikleri görebilirsiniz. Bu bölgeye gidilmişken Karađorđević hanedanlığının kraliyet sarayı Beli Dvor (Beyaz Saray)’u görmeden geri dönmemek gerekiyor.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

4596total visits,18visits today

Bir Cevap Yazın