İsveç Blog 3/8: Stockholm ve Ulaşım & Stockholm Rehberi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 3: Stockholm ve Ulaşım & Stockholm Rehberi

Stockholm’e Ulaşmak: Ben Stockholm’e hep deniz yoluyla gittim. Finlandiya’dan hareket eden Viking Line ve Silja Line kruvazörleri yarım günde sizi Stockholm’e ulaştırıyor. Kruvazör deneyimim hakkında uzun uzun yazdığım için burada tekrardan anlatmayacağım (Bkz. Finlandiya’da Deniz Ulaşımı).

Stockholm’e deniz yoluyla gelirken

Kara yoluyla İsveç’e giriş yapacaksanız iki tane seçeneğiniz var: Helsingør-Helsingborg arasında çalışan feribot seferlerini kullanmak ya da Kopenhag’dan Malmö’ye bağlanan yarısı denizin altında, yarısın denizin üstünde olan Øresund tüp geçidini kullanmak. Tüp geçitte hem demiryolu hem de karayolu bulunuyor ancak Malmö’ye geçtikten sonra Stockholm’e altı saat daha yolunuz var.

Hava yoluyla Stockholm’e varırsanız, Stockholm-Arlanda Havalimanı şehrin 43 kilometre kuzeyinde. Havalimanından şehre ulaşmanız için üç tane seçenek var: Taksi, otobüs, Arlanda Express treni. Özellikle Arlanda Express treninin üzerinde durmak istiyorum. Normalde yaklaşık bir saat süren havalimanı-şehir merkezi mesafesi, Arlanda Express hızlı treni ile yirmi dakikaya indirilmiş. Hızlı trenin son durağı ise şehrin merkez istasyonu olan T-Centralen. Bu müthiş proje, “Merkez İstasyon” fikri ile birleşmiş, böylece şehrin herhangi bir noktasına çok süratli bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Helsinkinin merkez istasyonu olan Kamppi ve Stockholm’un T-Centralen’i hakkında da bir yazım bulunuyor. Buraya tıklayarak o yazıyı okuyabilirsiniz. Ancak fiyatlar bizim için dudak uçuklatıyor.

Stockholm-Arlanda Havalimanı’nin konumu ve şehir merkezinin haritası

Stockholm’de Ulaşım: Stockholm’deki toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş. Metro, hafif raylı sistemler, banliyö trenleri, belediye otobüsleri, feribot seferleri birbirine çok iyi entegre edilmiş ve bütün bu sistemler T-Centralen merkez istasyonu ve çevresinde buluşturulmuş. T-Centralen’de sadece şehir içi değil, şehirler arası seferler de bulunuyor. İstasyon dışarıdan pek birşeye benzemese de içerisi dev gibi. Bu istasyondan ülkenin herhangi bir yerine kolaylıkla seyahat etmeniz mümkün.

T-Centralen’dan görüntüler

Ben daha çok şehir merkezinden bahsedeceğim. Bu nedenle şehir merkezindeki toplu taşıma hatlarını harita üzerinde işaretledim:

Mavi, yeşil, kırmızı metro hatları ve siyah rekle işaretlediğim banliyö hattı T-Centralen’de buluşuyor. Mor renkli hatlar hafif raylı sistemleri, küçük gemi resimli yerler şehir içi feribot seferlerinin hareket noktalarını, büyük gemi resimli yerler şehirler arası-uluslararası seferlerin hareket noktalarını belirtiyor.

 

Stockholm Rehberi

Stockholm şehir merkezininin haritasını incelerseniz, ana karayı bir kanal bölüyor (Bu kanal ülkenin 150 kilometre kadar içine ilerliyor) ve bu kanalda birçok ada bulunuyor. Kanalın kuzeyindeki Kungsholmen, Norrmalm ve Östermalm bölgeleri şehrin en merkezi noktası. Kanalda bulunan Gamla Stan ve Djurgården, Stockholm’un en turistik adaları. Gamla Stan, “Eski Şehir” demek ve şehrin eski merkezi burada bulunuyor. Djurgården Adası ise Östermalm’ın en güney ucunda. Gamla Stan’ın güneyinde bulunan Södermalm ise daha az turistik bir yer ama burası da kesinlikle görülmeye değer.

Stockholm şehir merkezindeki bölgeler: Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm, Södermalm bölgeleri; Gamla Stan ve Djurgården adaları.

Ben şehri üç kısımda inceledim:

  • Adaların/Kanalın Kuzeyi (Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm)
  • Adalar (Gamla Stan, Djurgården)
  • Adaların/Kanalın Güneyi (Södermalm)

Aslında şehir merkezi ufak ve turistik yerlerin çoğunu yürüyerek gezebilirsiniz. Hatta hava güzelse bisiklet kiralayıp şehir merkezinde turlayabilirsiniz. Sahilde beğendiğiniz bir yerde oturup piknik yapıp denize girmek oldukça keyifli olacaktır. Yazımın başında da söylediğim gibi şehrin her yerinde deniz temiz, tabii üşümezseniz 😊

Ben şehri üç kısımda inceledim: Adaların/Kanalın Kuzeyi (Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm), Adalar (Gamla Stan, Djurgården), Adaların/Kanalın Güneyi (Södermalm)

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

6919total visits,2visits today

Bir Cevap Yazın