İsveç Blog 4/8: Adaların Kuzeyi – Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 4: Adaların Kuzeyi – Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm

 1. T-Centralen Merkez İstasyonu
 2. Kungsholm Kilisesi & Stockholm Adalet Sarayı (Stockholms Tingsrätt)
 3. Stockholm Belediye Sarayı (Stockholms stadshus)
 4. T-Centralen ile Sergels torg arası
 5. Sergels torg (Sergel Meydanı)
 6. Drottninggatan & Olof Palme
 7. Kungsgatan
 8. Ulusal Kraliyet Kütüphanesi (Kungliga biblioteket)
 9. Kommendörsgatan
 10. Askeri Müze (Armémuseum) & Hedvig Eleonora Kilisesi
 11. İsveç Tarih Müzesi (Historiska museet), Oscar Kilisesi (Oscarskyrkan)
 12. Gustav Adolfs torg (Gustav Adolf Meydan)
 13. Kungsträdgården Parkı
 14. Ulusal Müze (Nationalmuseum)
 15. Nybroplan
 16. Strandvägen & Stockholm Görüntüleri
 17. Nobelparken (Nobel Parkı)
 18. Müzeler Bölgesi
 19. Kaknästornet
 20. Odenplan
 21. Frihamnen Limanı

 

1. T-Centralen Merkez İstasyonu: Hakkında uzun uzun yazıp çizdim. Hakkında okumak için şu iki sayfayı okuyabilirsiniz: Stockholm’de Ulaşım & Ulaşımda Entegrasyon

 

2. Kungsholm Kilisesi & Stockholm Adalet Sarayı (Stockholms Tingsrätt): Kungsholmen Bölgesi, T-Centralen’in hemen batısında bulunuyor. Şehir merkezinin en az turistik bölgelerinden biri diyebiliriz. Burada mimarileriyle 1688 yılından Kungsholm Kilisesi ve 1915 yılından Stockholm Adalet Sarayı ilginizi çekebilir.

Üstte, Kungsholm Kilisesi. Altta, Stockholm Adalet Sarayı (Kaynak: Wikipedia)

 

3. Stockholm Belediye Sarayı (Stockholms stadshus): 1923 yılında faaliyete başlayan bina, Kungsholmen bölgesinin en ucunda bulunması nedeniyle, şehir merkezinin batı kısmına hâkim bir konumda. Binanın önündeki ufak parka gidebilir, ücretini verip içini de gezebilirsiniz. Sarayın en büyük salonu olan Blue Hall (Mavi Salon), Nobel Ödüllerinin verildiği yer olarak biliniyor.

Nobel Ödüllerinin verildiği Blue Hall (Mavi Salon) (Kaynak: www.etnow.com)

Stockholm Belediye Sarayı

Gamla Stan (Eski Şehir)’dan Stockholm Belediye Sarayı’nın görüntüleri

 

4. T-Centralen ile Sergels torg arası: T-Centralen’dan çıkar çıkmaz kendinizi direkt bu bölgede bulacaksınız. Bu bölge, otelleri ve AVM’leri ile tipik bir şehir görünümünde. Stockholm’un en eski ve en büyük AVM’lerinden biri olan Åhléns City’nin de en büyük şubelerinden biri burada. Bu bölgedeki caddelerde gezinirken Klara Kilisesi ilginizi çekecektir. Kilisenin inşaatı ilk olarak XIII. yüzyılda yapılmış, XVI. yüzyılda yıkılıp baştan yapılmış ve XIX. yüzyıla kadar çeşitli ilaveler yapılarak günümüze gelmiş. Bölgede Stockholm Visitors’ Board / Visit Stockholm isimli bir turizm enformasyon ofisi var, oldukça başarılı. Personeli çok ilgili ve şehirle ilgili her türlü bilgiyi, etkinliği buradan öğrenebilirsiniz, ayrıca ücretsiz şehir haritalarını da yine buradan temin edebilirsiniz.

Åhléns City

Klara Kilisesi (Kaynak: dannypo.photoshelter.com)

 

5. Sergels torg (Sergel Meydanı): Stockholm’un en işlek meydanı. Meydana ismini veren kişi, XVIII. yüzyılda yaşamış bir heykeltraş olan Johan Tobias Sergel. Meydanın ortasında 38 metre yüksekliğinde cam ve çelikten yapılmış bir anıt ve anıtın çevresinde bir çeşme bulunuyor. Meydanın yayalara ayrılmış olan kısmı bir plaza şeklinde düzenlenmiş ve meydana göre biraz daha alçak bir seviyede oluşturulmuş. Bu plazadan T-Centralen merkez istasyonu dahil birçok yere yer altından bağlantı sağlanıyor. Meydanda bulunan Kulturhuset (Direkt çevirisi “Kültür Evi”) binası, şehir tiyatrosu olarak faaliyet gösteriyor. Şehrin Åhléns City gibi en çok bilinen AVM’lerinden Gallerian da bu meydanda bulunuyor.

Sergels torg (Selgel Meydanı)’dan görüntüler

 

6. Drottninggatan: Stockholm’un en işlek caddelerinden biri ama sabahın köründe fotoğrafını çekince cadde böyle boş oluyor 😊

Drottninggatan

Drottninggatan’ın yakınlarında Olof Palme’nin mezarlığı da bulunuyor. Bilmeyenler için Olof Palme’nin kim olduğunu anlatalım çünkü tarih kitaplarımız maalesef dünya için böyle önemli insanların birçoğunu dahil etmiyor:

Olof Palme (1927-1986), 1969-1986 yılları arasında Sosyal Demokrat Parti’nin liderliğini yapmış ve iki dönem başbakan seçilmiş. Ülkede birçok reform gerçekleştirerek insanların daha iyi şartlarda yaşaması için mücadele vermiş. Başka bir deyişle, İskandinavya’yı İskandinavya yapan önemli karakterlerden biri Olof Palme. Ancak, savaş karşıtı ve barış yanlısı politikasıyla çok tepki toplamış. Örneğin, Vietnam Savaşı (1965-1973)’nda ABD’yi, İspanya’daki Franco diktatörlüğünü, Şili’deki Pinochet yönetimini, Çekoslovakya’nın Sovyetler tarafından işgalini (1968), Macaristan’daki Husák rejimini, dünyadaki nükleer silahlanmayı şiddetle kınamış. Anlayacağınız hem aşırı sağ hem de aşırı sola karşı tepki göstererek orta yolda bir politika izlemiş. Bir yandan, Küba lideri Fidel Castro ile sıkı ilişkiler kurmuş, 1980 yılında başlayan İran-Irak Savaşı’nda arabulucu olmuş. Hep dünyanın daha güzel bir yer olması için mücadele vermiş ve maalesef 1986 yılında bir suikasta kurban gitmiş. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen Olof Palme suikastinin perde arkası aralanabilmiş değil. Öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturmada binlerce insan görev almış, milyonlarca Euro para harcanmış ancak kimin neden Olof Palme’yi öldürdüğüne dair hâlâ elde bir kanıt yok. Aslında bu sır perdesinin arkasında kimlerin olabileceğini tahmin ediyorsunuz ama muhtemelen bu güç/güçler o kadar büyük ki, hiçbir yargı sistemi onların üstesinden gelemiyor.

Olof Palme (Kaynak: www.palmecenter.se)

 

7. Kungsgatan: Drottninggatan gibi Stockholm’un ana caddelerinden biri. Kungsgatan “Kral sokağı” demek. Beş İskandinav ülkenin üç tanesinde (İsveç, Norveç, Danimarka) geleneksel olarak Kraliyet ailesi bulunuyor. Demokratik ülkeler oldukları için tabii ki de yetkileri çok sınırlı ve sembolik olarak bulunuyorlar. Ancak insanlar kraliyet ailelerini çok seviyorlar ve onlara içten bağlılar. Dolayısıyla sıklıkla “kraliyet” kelimesini İsveç sokaklarında görüyorsunuz.

Kungsgatan, T-Centralen’dan başlıyor, batı-doğu yönünde ilerleyip Drottninggatan’ı kesiyor ve cadde üzerinde iki tane meydan bulunuyor: Hötorget ve Stureplan. Hötorget’te Stockholm Konser Salonu (Stockholms Konserthus) binasının önünde bulunan Orfeusgruppen heykelinin çevresinde Pazar günleri hariç her gün pazar kuruluyor. Bir ülkenin karakterini pazarlarından anlayabileceğiniz için burası İsveç’i incelemek için ilginç bir yer. Tezgah sahiplerinin tamamı ise Orta Doğulu’ydu, bunu da belirtelim.

Hötorget meydanından görüntüler. Üstte, Stockholm Konser Salonu’nun önünde bulunan Orfeusgruppen heykeli. Altta, meydanda bulunan pazaryerinden bir fotoğraf. Fotoğrafın ortasındaki tezgahta bulunan Kantarelli, İskandinav ülkelerinde en çok tüketilen mantar çeşidi ve sağlığa faydalı olduğu düşünülüyor.

 

Kunsgatan caddesinden görüntüler ve cadde ile bütünleşmiş görüntüsüyle köprüsü.

Stureplan Meydanı’ndan bir fotoğraf.

 

8. Ulusal Kraliyet Kütüphanesi (Kungliga biblioteket): 1661 yılında açılmış ve 18 milyondan fazla eseriyle İsveç’in en büyük kütüphanesi.

Ulusal Kraliyet Kütüphanesi (Kaynak: Wikipedia)

 

9. Kommendörsgatan: Kommendörsgatan ve çevresi, AVM’leri, mağazaları, restoranları ile Stockholm’un en işlek bölgelerinden biri. Bundan önce bahsettiğimiz yerler, Norrmalm bölgesinin merkeziyken, burası Östermalm bölgesinin merkezi oluyor.

 

10. Askeri Müze (Armémuseum) & Hedvig Eleonora Kilisesi: Askeri Müze’de 1500’lü yıllardan günümüze İsveç tarihi ile ilgili parçalar sergileniyor. Hedvig Eleonora Kilisesi, 1737 yılında faaliyete başlamış ve sekizgen şekilli mimarisiyle güzel bir yapı.

Askeri Müze (Armémuseum) (Kaynak: www.armemuseum.se)

Hedvig Eleonora Kilisesi (Kaynak: Wikipedia)

 

11. İsveç Tarih Müzesi (Historiska museet), Oscar Kilisesi (Oscarskyrkan): İsveç Tarih Müzesi, 10 milyondan fazla parçasıyla zengin bir müze ve fiyatlar biraz daha uygun olsaydı görmek isterdim. Yakınındaki Oscar Kilisesi ise 1200 kişi kapasiteli, 80 metre yüksekliğiyle dikkat çekici bir yapı.

 

12. Gustav Adolfs torg (Gustav Adolf Meydanı): Gamla Stan (Eski Şehir)’ın tam karşısındaki bu meydan, hem yönetimsel hem de turistik önem taşıyor. Meydana adını veren Gustav II Adolf, İsveç’in önemli krallarından ve 1611-1632 yılları arasında ülkeyi yönetmiş. Meydanın tam ortasında da kralın heykeli bulunuyor. Burada iki bina ilginizi çekecek: Arvfürsten Sarayı, 1794 yılında inşa edilmiş ve bir prensesin konutuymuş. İsveç Kraliyet Operası (Kungliga Operan), XVIII. yüzyılda inşa edilmiş ve binanın estetiği çok güzel.

 

Gustav Adolf Meydanı ve Gustav II Adolf heykeli

Gustav Adolf Meydanı ve İsveç Kraliyet Operası.

İsveç Kraliyet Operası. Solda Gustav Adolf Meydanı, sol köşede Arvfürsten Sarayı, sağda St.James Kilisesi (Sankt Jacobs kyrka) görülüyor.

 

13. Kungsträdgården Parkı (Kraliyet Bahçesi): Bu park alanı; kafeleri, restoranları, güzel düzenlenmiş yeşil alanları, heykelleri, çeşmeleri, manzarası ve sahildeki konumu nedeniyle Stockholmluler’in en popüler noktalarından biri. Özellikle yaz vakti çok renkli ve eğlenceli oluyor. Sadece park değil, çevresindeki sokaklar da görülmeye değer.

 

Gamla Stan’dan Kungsträdgården Parkı’nın görüntüsü ve solda kırmızı renkli St.James Kilisesi (Sankt Jacobs kyrka).

Kungsträdgården Parkı’ndan görüntüler.

Kungsträdgården Parkı’ndan görüntüler. Üstte, Charles XII heykeli (1697-1718 yılları arasındaki İsveç Kralı). Altta, Charles XIII heykeli (1814-1818 yılları arasındaki İsveç Kralı).

 

Kungsträdgården Parkı’ndan atılan kalp şeklindeki balonların sevimli görüntüsü 😊

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

17416total visits,4visits today

Bir Cevap Yazın