İsveç Blog 5/8: Adaların Kuzeyi – Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 5: Adaların Kuzeyi – Kungsholmen, Norrmalm, Östermalm (Devamı)

 1. T-Centralen Merkez İstasyonu
 2. Kungsholm Kilisesi & Stockholm Adalet Sarayı (Stockholms Tingsrätt)
 3. Stockholm Belediye Sarayı (Stockholms stadshus)
 4. T-Centralen ile Sergels torg arası
 5. Sergels torg (Sergel Meydanı)
 6. Drottninggatan & Olof Palme
 7. Kungsgatan
 8. Ulusal Kraliyet Kütüphanesi (Kungliga biblioteket)
 9. Kommendörsgatan
 10. Askeri Müze (Armémuseum) & Hedvig Eleonora Kilisesi
 11. İsveç Tarih Müzesi (Historiska museet), Oscar Kilisesi (Oscarskyrkan)
 12. Gustav Adolfs torg (Gustav Adolf Meydan)
 13. Kungsträdgården Parkı
 14. Ulusal Müze (Nationalmuseum)
 15. Nybroplan
 16. Strandvägen & Stockholm Görüntüleri
 17. Nobelparken (Nobel Parkı)
 18. Müzeler Bölgesi
 19. Kaknästornet
 20. Odenplan
 21. Frihamnen Limanı

 

14. Ulusal Müze (Nationalmuseum): Ulusal Müze’den çok, müze sırasındaki (Södra Blasieholmshamnen Caddesi) binaların estetiğini ve mimarisini çok beğendim. Bu sıradaki binaların çoğunluğu ise Stockholm’un prestijli otelleri. Bu arada müzenin 1792 yılında açıldığını da belirtmek isterim.

Södra Blasieholmshamnen Caddesi’nden panoramik görüntü (Fotoğraf, Gamla Stan’dan çekildi).

 

Södra Blasieholmshamnen Caddesi’nden görüntüler.

 

Solda, Ulusal Müze binası.

 

15. Nybroplan: Nybroplan, şehrin en güzel bölgelerinden biri. Bu bölgede ufak bir park alanı (Berzelii Park), Hallwyl Müzesi (Hallwylska museet), Kraliyet Drama Tiyatrosu (Dramaten) Hallwyl Müzesi, Kont ve Kontes Hallwyl’in 1898’de inşa edilmiş olan konutuymuş, 1938 yılında bina müzeye çevrilmiş. Kraliyet Drama Tiyatrosu ise 1908 yılında faaliyete başlamış ve şehrin en güzel binalarından biri. Nybroplan’da biraz vakit geçirmenizi ve bölgede bulunan çok sayıdaki heykeli keşfetmenizi öneririm. Ayrıca Nybroplan’dan şehir manzarası da çok güzel.

Kraliyet Drama Tiyatrosu (Dramaten)

 

Nybroplan bölgesinde bulunan çok sayıdaki heykelden sadece iki tanesi.

 

Nybroplan’dan bir manzara

 

Nybroplan’ın karşı tarafında bulunan Radisson Blu Strand Hotel binasının üzerindeki sarmaşıklar, Stockholm’u her ziyaretimde beni benden aldı 😊

 

16. Strandvägen & Stockholm Görüntüleri: Nybroplan’dan Djurgården Adası’na uzanan bu bulvar, Stockholm’un en prestijli bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Strandvägen’ın direkt çevirisi “Sahil Yolu” demek. Bu cadde boyunca mutlaka yürüyüş yapın, manzaranın tadına doyamayacaksınız.

 

Strandvägen Bulvarı’nın panoramik bir görüntüsü. Sağda, Kaknästornet Kulesi görünüyor.

 

Nybroplan bölgesinden Strandvägen Bulvarı’nın görüntüsü. Alttaki resimde sağda, İskandinav Müzesi (Nordiska museet) görülüyor.

 

Strandvägen’ı Djurgården Adası’na bağlayan Djurgårdsbron Köprüsü’nden bulvarın görüntüsü.

 

Nybroplan ve Strandvägen Bulvarı’nda şehir içi tekne turu düzenleyen birkaç firma var. Paraya kıyıp bunlardan birini deneyimleyin. Hem manzara izlemek hem de şehri tanımak için harika bir deneyim yaşıyorsunuz.

Şehir içi tekne turundan Stockholm görüntüleri. Sizinle bu görütüleri “Aa Stockholm ne güzelmiş” demeniz için paylaşmıyorum. Yazımızın en başında bahsettiğim Stockholm Şehir Planlaması başlığında bahsettiğim gibi insanlar şehir merkezinde bile denizle iç içe, kumsallar bulunuyor, yapılaşma doğa ile uyum içinde, ormana ve tarihi dokuya saygılı olunmuş. Bütün dünya tarafından örnek alınması gereken bir şehir burası…

 

17. Nobelparken (Nobel Parkı): Strandvägen Bulvarı’nın devamında, Djurgården Adası’nın karşısında bulunan bu park, bizce Stockholm’de mutlaka vakit geçirilmesi gereken yerlerden biri. Ortam çok huzurlu. Bir yandan kuşların ve ördeklerin sesi, bir yandan deniz ve ada manzarası, diğer yandan doğa ile uyumlu ve mimari konusunda birbiriyle yarışan elçilik binaları. Bu park huzur veriyor ve insanı dinginleştiriyor. Buranın Kraliyet Ulusal Parkı’nın bir parçası olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Nobelparken (Nobel Parkı)’nın girişi.

 

Nobelparken

 

Nobelparken’daki tüm binalar birbirinden güzel.

Nobelparken’da bulunan çok sayıdaki heykelden sadece biri.

 

18. Müzeler Bölgesi: Şehir merkezinden Kaknästornet Kulesi’ne giderken öbekleşmiş bir grup müze bulunuyor: Deniz Tarihi Müzesi (Sjöhistoriska), Teknik Müze (Tekniska museet), Ulusal Sporlar Müzesi (Riksidrottsmuseet), Polis Müzesi (Polismuseet), Etnografya Müzesi (Etnografiska museet).

Kaknästornet Kulesi’nden bir görüntüde Müzeler Bölgesi en önde. Müzelerin arkasındaki yeşil ada Djurgården, sağ arkada Gamla Stan, sol arkada Ericsson Globe, Skyview görünüyor.

 

19. Kaknästornet: Kaknästornet (Kaknäs Kulesi), aslında bir televizyon kanalının kulesi. İnşaatı 1967 yılında bitirilmiş, yüksekliği 170 metre. İnsanların ziyaret edebilmesi için bir de seyir terası kurulmuş ve Stockholm ayaklarınızın altında. Bizce, Stockholm’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin en başlarında olması gereken bir yer. Bu noktadan Stockholm Şehir Planlaması’nın nasıl profesyonelce yapıldığını da izleyebilirsiniz. O yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Kaknästornet (Kaknäs Kulesi)

 

Kaknästornet‘ten Stockholm manzaraları (Bir rüya kenti: Stockholm başlığına da bakınız)

 

20. Odenplan: Odenplan, Stockholm’de hep konaklığım bölge oldu. Bu nedenle, çok turistik bir bölge olmasa da buraya karşı özel bir bağ hissetmeye başladım 😊 Odenplan, yine de muhteşem mimarideki binalarıyla bence görülmesi gereken bir yer.

Odenplan’dan görüntüler

 

Odenplan’da bulunan Gustaf Vasa Kilisesi’ni ise çok beğendim. Kilisenin yüksekliği 60 metre ve 1200 kişi kapasiteli. Ziyaret etmenizi öneririm.

Gustaf Vasa Kilisesi’nden bir görüntü

 

Gustaf Vasa Kilisesi’nin önünde bir kalabalık. Muhtemelen kilisede gerçekleşen bir nikah töreniydi ve insanlar çok şıktı.

 

21. Frihamnen Limanı: Stockholm merkezdeki en büyük liman. Stockholm’e gelişim hep Finlandiya üzerinden oldu ve Finlandiya’dan gelen kruvazörler bu limana yanaşmıyordu. Ama başka ülkelerden Stockholm’e deniz yoluyla gelecekseniz, bu limana yanaşma ihtimaliniz yüksek.

Kaknästornet‘ten Frihamnen Limanı’nın görüntüsü

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

 

7230total visits,4visits today

Bir Cevap Yazın