İsveç Blog 6/8: Adalar – Gamla Stan (Eski Şehir) & Djurgården Adası

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 6: Adalar – Gamla Stan (Eski Şehir) & Djurgården Adası

Gamla Stan (Eski Şehir)

 1. Helgeandsholmen Adası
 2. Kungliga slottet (Stockholm Kraliyet Sarayı)
 3. Brantingtorget Meydanı ve çevresi
 4. Storkyrkan
 5. Stortorget
 6. Tyska kyrkan (Alman Kilisesi)
 7. Skeppsbron
 8. Kornhamnstorg
 9. Riddarholmskyrkan (Riddarholm Kilisesi)

Skeppsholmen Adası

 1. Skeppsholmen

Djurgården Adası

 1. Junibacken (Çocuk Müzesi)
 2. Nordiska museet (İskandinav Müzesi)
 3. Vasamuseet (Vasa Müzesi)
 4. Aquaria Vattenmuseum (Aquaria Su Müzesi)
 5. ABBA Müzesi (ABBA The Museum)
 6. Gröna Lund
 7. Skansen
 8. Djurgården Yeşil Alanı
 9. Djurgården Adasının Güney Kıyıları

 

Gamla Stan (Eski Şehir)

Gamla Stan, Stockholm’un en eski bölgesi, şehrin 1252’de kurulduğu alan. Riddarholmen, Helgeandsholmen, Strömsborg adalarının üzerine kurulu. Gamla Stan, Avrupa’nın en büyük ve en iyi korunmuş Orta Çağ şehirlerinden biri. Sokaklarında gezerken tarihi yaşayacak, deneyimleyeceksiniz. Stockholm’un bu en eski bölgesinde, Kuzey Almanya mimarisi çok yoğun görülüyor. Bütün binalar birbirinden güzel, bütün sokaklar tarih kokuyor. Biz, belli başlı binalarından bahsedecek olsak da Gamla Stan’da bulunan her binanın bir hikayesi bulunuyor.

Gamla Stan’ın uzaktan görünümü

 

Gamla Stan’ın akşam görüntüsü

 

Stockholm’den aldığımız bir kartpostaldan Gamla Stan

 

Gamla Stan’da bütün binalar birbirinden güzel, bütün sokaklar tarih kokuyor. Bu eski şehrin daracık sokaklarında rastgele gezmek çok keyifli.

Gamla Stan’da gezerken heykelleri de gözden kaçırmayın.

 

1. Helgeandsholmen Adası: Stockholm’un kuzeyini (Norrmalm) Gamla Stan’ın en büyük adası olan Riddarholmen’ı, ufak Helgeandsholmen Adası ayırıyor. Bu adada gezilecek üç yer bulunuyor: Medeltidsmuseet (Ortaçağ Stockholm Müzesi), Riksplan Parkı, Riksdagshuset (Parlamento Binası).

Medeltidsmuseet (Ortaçağ Stockholm Müzesi), Kungsträdgården Parkı’nı Kungliga slottet (Stockholm Kraliyet Sarayı)’e bağlayan köprü üzerinde yürürken sağ tarafta kalıyor ve müzeyle, anakarayı adadan ayıran kanalların görüntüsü insanı büyülüyor.

Medeltidsmuseet (Ortaçağ Stockholm Müzesi)

 

Müzeyle, Parlamento Binası arasındaki Riksplan Parkı, hem manzara izlemek hem de şehrin ortasında huzur bulmak için güzel bir nokta.

Riksplan

Riksdagshuset (Parlamento Binası)’nın mimarisi muhteşem ve parlamentonun içinden geçen Riksgatan (Ulusal sokak)’ın mutlaka içinden geçilmeli.

Riksdagshuset (Parlamento Binası)

 

2. Kungliga slottet (Stockholm Kraliyet Sarayı): XVIII. yüzyılda inşa edilen bu saray, Gamla Stan’ın en büyük binası. Norrmalm’dan Gamla Stan’a doğru yürürken karşınızda heybetli duruşuyla sizi selamlıyor. Sarayda, Kraliyet Cephaneliği (Livrustkammaren) ve Kraliyet Hazinesi (Skattkammaren) de sergileniyor.

Solda Kraliyet Sarayı, sağda Orta Çağ Müzesi.

 

Kraliyet Sarayı ve çevresinden görüntüler

 

Kraliyet Sarayı’nın muhafızları. Poz veren muhafız da ilk defa gördük 😊

 

3. Brantingtorget Meydanı ve çevresi: Bu bölgede XVII. yüzyıldan kalma yapılar bulunuyor. Bunlardan en bilinenleri Bondeska palatset (Bonde Sarayı) ve Riddarhuset (Şövalye Evi). Ayrıca Kraliyet Sarayı ve Storkyrkan Kilisesi ile Parlamento Binası arasında kalan Parad Meydanı’ndan güzel bir Gamla Stan manzarası izleyebilirsiniz. Adaları ana karadan ayıran kanallar da bu bölgeye ayrı bir hava katıyor.

Parad Meydanı ve çevresinden görüntüler

 

Brantingtorget Meydanı (Kaynak: hiveminer.com)

 

Riddarhuset (Kaynak: www.riddarhuset.se)

 

4. Storkyrkan: Storkyrkan (Büyük Kilise), Gamla Stan’ın en eski kilisesi, XIII. yüzyılda inşa edilmiş. Kraliyet Sarayı ile Nobel Müzesi’nin arasında bulunuyor. Kraliyet evlilikleri ve birçok önemli etkinlik burada organize ediliyor.

Sağda Kraliyet Sarayı, karşıda Storkyrkan.

 

Storkyrkan Kilisesi

 

Storkyrkan Kilisesi’nin önünde bir bando

 

5. Stortorget: Stortorget, “Büyük Meydan”, Stockholm’un en eski meydanı ve Gamla Stan’ın tarihi merkezi. Her gün on binlerce turistin geldiği, şehrin en hareketli noktalarından biri. Meydanın kuzey tarafında eskiden borsa binası olarak kullanılan bina, XVIII. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüzde Nobel Müzesi (Nobelmuseet), İsveç Akademisi ve Nobel Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Nobel, İsveçlilerin, dünyayı değiştiren fikirleri onurlandırdığı, dünyanın en prestijli bilim ödüllerinden biri.

Stortorget’te bulunan bütün binalar birbiriyle ahenk içinde. Hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden renkli. Bu meydanda soluklanıp, çevrenizi izleyip, meydanın ortasındaki çeşmeden su içmeyi de ihmal etmeyin.

 

Stortorget ve meydandaki çeşme

 

Nobel Müzesi’nin bulunduğu bina

 

6. Tyska kyrkan (Alman Kilisesi): Gamla Stan’ın en güzel ve en yüksek (96 metre) yapılarından olan bu kilise, Stockholm’un neresine giderseniz gidin Gamla Stan yönüne doğru baktığınızda ilk göreceğiniz binalardan biri. Yapı, son şekline 1878 yılında kavuşturulmuş ama geçmişi XIV. yüzyıla dayanıyor. XIV. yüzyılda Almanların egemen olduğu yıllarda inşa edildiği için kiliseye bu isim verilmiş.

Tyska kyrkan (Alman Kilisesi) ve kapılarından biri

 

7. Skeppsbron: Skeppsbron, “Gemi Köprüsü”, Gamla Stan’ın doğu kıyısında bulunan bir cadde ve buradan da Stockholm manzarası huzur verici.

Skeppsbron Caddesi’nin Slussen tarafından girişi.

 

Skeppsbron’dan bir manzara. Karşıda Skeppsholmen Adası görülüyor.

 

Skeppsbron’da oturup sandviçimi yerken dibime kadar gelip “Bana da sandviç ver” diyen sevimli serçeler. Bir ülkenin medeniyet seviyesini, birçok şekilde anlayabilirsiniz. Evcil olmayan hayvanların insanlara yaklaşımı da bunlardan biridir (Bkz. Finlandiya’da Doğa ve Ormancılık).

 

8. Kornhamnstorg: Stockholm’un en güzel meydanlarından biri. Tam çevirisi “Tahıl Limanı Meydanı” demek. Adında da anlaşılacağı üzere, Orta Çağ’da burada bulunan limana tahıl indirildiği için meydan bu ismi almış. Meydan, Gamla Stan’ın en güney noktasında bulunuyor ve buradan Slussen’a geçiliyor. Meydanın yakınındaki Postane Müzesi (Post museum) de ilginizi çekebilir.

Kornhamnstorg. Tyska kyrkan (Alman kilisesi), arka planda meydana renk katıyor.

 

Kornhamnstorg’dan görüntüler

 

9. Riddarholmskyrkan (Riddarholm Kilisesi): Stockholm’un en eski yapılarından biri ve geçmişi XIII. yüzyıla dayanıyor. Alman Kilisesi ile birlikte Gamla Stan’da en çok gözünüze çarpacak binalardan biri. Kilise, Gamla Stan’ın en batısında bulunuyor ve kilisenin önündeki meydandan Stockholm Belediye Sarayı (Stockholms stadshus)’nın manzarası şahane görünüyor. Burası aynı zamanda birçok İsveçli kral ve kraliçenin mezarının da bulunduğu yer.

Riddarholmskyrkan (Riddarholm Kilisesi)

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

12962total visits,3visits today

Bir Cevap Yazın