İsveç Blog 8/8: Adaların Güneyi – Södermalm

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 8: Adaların Güneyi – Södermalm

  1. Liman
  2. Fotografiska & Fjällgatan
  3. Slussen
  4. Slussen Köprüsü
  5. Maria Magdalena Kilisesi
  6. Katarina Kilisesi
  7. Götgatan
  8. Ericsson Globe & Skyview

 

1. Liman: Stockholm’e deniz yoluyla geliyorsanız, büyük bir ihtimalle bu limana yanaşacaksınız. Stockholm’e yaklaşırken sizi önce Djurgården, sonra da Gamla Stan karşılıyor.

Limana yaklaşırken Stockholm manzarası

Solda liman, sağda Gamla Stan.

 

2. Fotografiska & Fjällgatan: Fotografiska, dünyanın en büyük fotoğraf müzelerinden biri. Fjällgatan ise Fotografiska’nın yan tarafında yükselen kayalığın üstünden geçen bir yol aslında. Bu yol, Stockholm manzarası izlemek isteyenler için çok ideal.

Solda liman, yolun ilerisinde Fotografiska, solda kayaların üstünde Fjällgatan.

Fjällgatan’dan Stockholm manzarası (Kaynak: www.visitstockholm.com)

 

3. Slussen: Gamla Stan’ın güneyindeki bu bölge, Stockholm’un en renkli bölgelerinden biri. Çevrede vakit geçirebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Bu yerlerden bir tanesi olan Stadsmuseet i Stockholm (Stockholm Şehir Müzesi), Viking yıllarından günümüze Stockholm’un gelişimini öğrenmek için güzel bir yer.

Gamla Stan’dan Slussen görüntüsü

Slussen’da bulunan Mariahissen binası

Slussen meydanda bulunan Gondolen ve Gondolen’a tırmanan Katarina asansörü (Katarinahissen)

Slussen Meydanı. Fotoğraf, Gondolen’dan çekildi. Soldaki beyaz bina Stockholm Şehir Müzesi.

Ortadaki beyaz bina Stadsmuseet i Stockholm (Stockholm Şehir Müzesi)

Gondolen’dan şehir manzarası

Slussen’dan Gamla Stan manzarası

 

4. Slussen Köprüsü: Bu köprü sadece Gamla Stan’ı Slussen’dan ayırmıyor, aynı zamanda ülke içine 150 kilometre ilerleyen kanalı, denizden ayırıyor. Tekneyle bu köprüye girdiğinizde arkanızdaki panel kapatılıyor. Köprünün ortasında teknenin yeni su seviyesi ayarlandıktan sonra ön panel açılıyor. Bir anlamda Panama Kanalı’nın aşırı mini versiyonu diyebiliriz.

Slussen Köprüsü

5. Maria Magdalena Kilisesi: Slussen yakınlarındaki bu kilisenin geçmişi XIV. yüzyıla dayanıyor.

Maria Magdalena Kilisesi (Kaynak: www.dreamstime.com)

 

6. Katarina Kilisesi: Yine Slussen’a yakın ve Stockholm’un en büyük kiliselerinden biri. İlk defa XVII. yüzyılda inşa edilmiş, o zamandan beri iki kez yanıp kül olmuş ve en baştan bir daha inşa edilmiş. Birkaç meşhur İsveçli’nin mezarları bu kilisenin bahçesinde bulunuyormuş.

Katarina Kilisesi (Kaynak: commons.wikimedia.org)

 

7. Götgatan: Ben ne bileyim İsveççe’de g’lerin y diye okunduğunu. Yazıldığı gibi okuyunca İsveçliler bile gülüyor haberiniz olsun, denedim gördüm 😊 Bu sokak, Slussen’dan başlayıp Södermalm bölgesini kuzey-güney yönünde ikiye ayırıyor. Götgatan ve çevresindeki sokaklar/caddeler/meydanlar, fazla turistik değiller ama Stockholm’un en popüler ve hareketli bölgelerinden biri.

Götgatan ve çevresinden görüntüler

 

8. Ericsson Globe & Skyview: Ericsson Globe, dünyanın en büyük küresel yapısı. 16 bin kişi kapasiteli bu yapı, aynı zamanda Stockholm’un sembollerinden biri. Stockholm’de yüksek bir binaya çıktığınızda mutlaka dikkatinizi çekiyor. 1989 yılında faaliyete başladığından beri birçok spor ve müzik etkinliğine ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Dolayısıyla buraya girmek için bu etkinliklerden birine katılmanız gerekiyor.

Bir etkinliğe denk gelmeseniz bile kürenin üstünde bulunan Skyview, burayı ziyaret etmeniz bir neden. Küre üstündeki ray üzerinde hareket eden ve yine küre şeklindeki seyir terası, 130 metre yüksekliğe tırmandıktan sonra size güzel bir Stockholm manzarası sunuyor.

Kaknästornet Kulesi’nden Ericsson Globe’un görüntüsü

Büyük küre: Ericsson Globe, büyük küre üzerindeki küçük küre: Skyview.

Skyview (Kaynak: www.visitstockholm.com)

 

Son Söz

Stockholm çok ama çok pahalı bir şehir. Eğer bir tanıdığınız, akrabanız, eşiniz dostunuz yoksa bu şehirde gezerken para dayanmıyor. Müze giriş ücretleri belki İsveçliler için çok yüksek olmayabilir ama bizim için çok fazla. Kültürlerini, tarihlerini turistlere tanıtmak istiyorlarsa biraz daha makul rakamlar almaları gerekiyor. Bu nedenle çoğu yere giremedik ve uzaktan bakmakla yetinmek zorunda kaldık.

Onun haricinde İsveçliler çok iyiydi. Soğuk dış imajlarının içinde daha sıcakkanlı bir halk yatıyordu. Ayrıca İsveçliler, dünyanın en hoşgörülü ve açık fikirli toplumlarından biri. Sosyal demokrasi geleneği, XIX. yüzyıldan beri hakkı verilerek uygulanıyor, bu nedenle dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden biri (Ülkemizde algılanan sosyal demokrasi ile gerçek sosyal demokrasi çok farklı, onun için Finlandiya’da Politika başlığını okumanızı tavsiye ederim. Önceden de belirtmiştim yine belirteyim, ben herhangi bir politik görüşü savunmuyorum, sadece varolan bir sistemi objektif olarak inceleyip size sunuyorum ama şu ana kadar dünyada gördüğüm en iyi sistem, İskandinavların sistemi. Daha iyisi çıkana kadar da size örnek olarak sunmaya devam edeceğim). Bu gelişmişlik seviyesi, dünyaya örnek olacak cinsten. Beş İskandinav ülkesi olan İzlanda, Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya birçok açıdan birbirine benzeyen temel özelliklere sahip. Finlandiya hakkında uzun bir yazı yayımladım ve o yazı serisinde yazdıklarım İsveç için de geçerli. Okumanızı tavsiye ederim (Beyaz Zambaklar Ülkesinde Yaşamak… Finlandiya…). Sevgiyle kalın.

SON

 

21355total visits,11visits today

Bir Cevap Yazın