Tampere, Finlandiya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Tampere Blog

 

Finlandiya bayrağı ve Tampere’nin flaması

Tampere, Helsinki-Vantaa-Espoo metropolitan alanını tek bir şehir olarak kabul edersek, Finlandiya’nın ikinci büyük şehri. Nüfusu ise sadece iki yüz binden biraz daha fazla. Şehir, deniz kenarında bulunmasa da çevresinde o kadar çok göl var ki sanki bir deniz kentiymiş havası bulunuyor. Zaten şehir merkezi de iki gölün birleştiği yerde bulunuyor. Hem bu göllerde hem de çevredeki yüzlerce gölün çoğunda suya girebiliyorsunuz ve her taraf alabildiğine orman.

Tampere ve Turku, birbirine “gıcık” iki şehir. Turku’da yaşadığım sürede tanıştığım bir Tampereli’ye Turku’da yaşadığımı söylediğinde “Ah, sen Finlandiya’da yaşamıyorsun” deyip Turku’yla dalga geçmişti. Hatta bu dalga geçme öylesine boyutlarda ki, her yılın belli bir gününde Tampereliler Turku’nun şehir meydanı olan Kauppatori’de toplanıp zıplıyorlar ve Turku’yu yerin dibine itmeye çalışıyorlar 😊

Bu arada Finlandiya’da yaşadığım süre zarfında Tampere’nin en meşhur yiyeceklerinden birinin Mustamakkara olduğunu öğrendim. “Siyah sosis” anlamına gelen bu yiyecek, Finlandiya’da birçok yerde satılıyor ve görüntüsü berbat ötesi. Köpek dışkısını anımsatan bu sosisin siyah rengi, sosinin kanla hazırlanmasından geliyormuş. Tadı, görüntüsünden daha iyi ama yine de sırf kötü görüntüsünden dolayı pek de iştah açan bir yiyecek değil 😊

Tampere’nin haritadaki konumu (Bu arada bir zamanların meşhur Finli cep telefonu firması Nokia’nın, aslında Tampere’nin bir ilçesi olduğunu belirtmem gerekiyor).

Ben, oldukça soğuk bir kış gününde Tampere’ye gittim. Finlandiya’da çok daha düşük sıcaklıklar görmüştüm, hava aslında sadece -1 dereceydi ama fırtına öyle sert esiyordu ki -10’un altında hissedildiğine eminim. Titreye titreye karın üzerinde kaymamaya çalışarak ağır adımlarla sabır çekerek gezmeye çalıştım. Siz siz olun benim hatamı yapmayın, Tampere’ye yazın gezmeye gidin 😊 Yazın gitmeniz bir açıdan daha önemli çünkü şehrin en çok turist çeken yeri olan Särkänniemi Eğlence Parkı sadece yazın açık. Ayrıca yazın göl kenarında eğlenebilir, suya girebilir, parklarda da oturabilirsiniz. Böylece benden çok daha eğlenceli dakikalar geçireceğinize eminim. Hem oraya gittiğim yılda elimde olan kameranın görüntü kalitesinden, hem de soğuktan dolayı fazla gezemememden kaynaklı çok etkili fotoğraf çekemedim ama yazımın size şehirle ilgili genel bir fikir vereceğine eminim 😊

Tampere şehir merkezi haritası

  1. Rautatieasema (Merkez Tren İstasyonu)
  2. Tampere Hall & Moomin Müzesi
  3. Hämeenkatu & Hämeensilta (Hämeenkatu Caddesi ve Köprüsü)
  4. Keskustori (Merkez Meydan)
  5. Hämeenpuisto
  6. Tampereen taidemuseo (Tampere Sanat Müzesi)
  7. Pyynikin näkötorni (Pyynikki Gözlem Kulesi)
  8. Särkänniemi & Näsinneula
  9. Tammerkoski Kanalı
  10. Tuomiokirkko (Tampere Katedrali)

 

1. Rautatieasema (Merkez Tren İstasyonu): Tampere’ye trenle gelmek oldukça mantıklı çünkü Merkez Tren İstasyonu, şehrin tam kalbinde bulunuyor.

2. Tampere Hall & Moomin Müzesi: Finli çizgi karakter Moomin’lerin müzesi, Tampere’nin kongre salonu olan Tampere Hall’da bulunuyor. Burası, Merkez Tren İstasyonu’na sekiz yüz metre uzaklıkta bulunuyor. Ben gidemedim ama siz giderseniz ziyaret etmenizi öneririm 😊 Moomin’ler özellikle Finlandiya’da ve Japonya’da çok seviliyorlar. Naantali’de de sırf Moomin’ler için bir eğlence alanı bulunuyor (Naantali yazımızı okumak için tıklayınız).

3. Hämeenkatu & Hämeensilta (Hämeenkatu Caddesi ve Köprüsü): Merkez Tren İstasyonu’ndan çıkar çıkmak karşınızdaki dümdüz ilerleyen cadde Hämeenkatu. Burası aynı zamanda Tampere’nin en işlek caddesi. Tampere’nin iki gölün arasında bulunduğunu yazmıştım. Bu iki göl, bir kanalla birbirine bağlanıyor ve Hämeenkatu, Hämeensilta Köprüsü vasıtasıyla kanalın üzerinden devam ediyor.

Şehrin ana caddesi Hämeenkatu

 

Hämeensilta Köprüsü

4. Keskustori (Merkez Meydan): Hämeensilta Caddesi ve Köprüsü’nde yürürken ilk dikkatinizi çekecek olan yapı, Tampere Tiyatro Binası (Tampereen teatteri). Şehir meydanı da bu tiyatro binasının arkasında bulunuyor. Şehir meydanının bağlantılı bulunduğu Kütüphane Parkı (Kirjastonpuisto) da içinde gezinti yapılması gereken bir alan.

Merkez Meydan’da bulunan Tampere Tiyatro Binası

 

Merkez Meydan’da bulunan Tampere Belediye Binası

 

Finliler Noel döneminde meydanlarını çam ağaçları ile süslemeyi gelenek haline getirmişlerdir. Bu da Tampere’nin Merkez Meydan’daki Noel ağacı 😊 (Bkz. Finlilerin Gelenekleri)

 

Merkez Meydan’da bulunan Vanha kirkko (Eski kilise) (1825). Fotoğraf Kütüphane Parkı’nda çekildi.

 

5. Hämeenpuisto: Hämeenpuisto, hem park hem bulvar. Bulvarın yan tarafında bulunan yürüyüş yolu, ağaçlandırılmış ve heykellerle süslenmiş. Hämeenpuisto, Hämeenkatu’yu dikine kesiyor, iki gölü birleştiren Tammerkoski Kanalı’na paralel seyrediyor ve kuzey-güney yönünde 1300 metre ilerliyor.

Hämeenpuisto üzerinde üç önemli yapı bulunuyor: Tampere Merkez Kütüphanesi (Tamperen kaupungin pääkirjasto), Alexander Kilisesi (Aleksanterin kirkko), Lenin Müzesi (Lenin-museo).

Hämeenpuisto Bulvarı’nın yanında seyreden park, heykellerle süslenmiş.

 

Hämeenpuisto’da bulunan Tampere Merkez Kütüphanesi

 

Hämeenpuisto üzerindeki Alexander Kilisesi

 

6. Tampereen taidemuseo (Tampere Sanat Müzesi): Tampere Sanat Müzesi, Hämeenpuisto üzerindeki Alexander Kilisesi’nin 350 metre doğusunda ve şehrin görülmesi gereken noktalarından biri. Ancak benim görmeye vaktim olmadı.

7. Pyynikin näkötorni (Pyynikki Gözlem Kulesi): Tampere’yi tepeden izlemek istiyorsanız çıkabileceğiniz iki kuleden birisi burası. Yüksekliği 26 metre.

8. Särkänniemi & Näsinneula: Särkänniemi, hiç şüphesiz Tampere’nin en meşhur yeri ve şehrin eğlence merkezi. Benim gibi kışın gitmeyin, kapalı oluyor 😊 Särkänniemi’de bulunan Näsinneula Gözlem Kulesi (168 metre), şehir manzarasını izleyebileceğiniz diğer kule. Kuleye girdim ancak görevliler, boşuna para ödeyip yukarı çıkmamamı çünkü yoğun sis nedeniyle hiçbir şeyin görünmediğini söylediler. Yukarıya çıkamamak içime oturdu resmen, ben de internette fotoğraflarını buldum 😊

Särkänniemi’den bir görüntü

Särkänniemi’de bulunan Näsinneula Gözlem Kulesi

İlk fotoğraf Särkänniemi & Näsinneula. İkinci fotoğrafta Näsinneula’dan Tampere manzarası (Kaynak: www.askideas.com, commons.wikimedia.org).

 

9. Tammerkoski Kanalı: Näsijärvi ve Pyhäjärvi göllerini birleştiren Tammerkoski Kanalı, Tampere şehir merkezinin ortasından geçiyor. Kanal boyunca da yürüyüş yapmak oldukça keyifliydi.

Tammerkoski Kanalı’nın çevresinden görüntüler

 

Kanala yakın olan bu bina çok dikkatimi çekti ama sonradan bu binanın bizim AKUT gibi bir kuruluş olduğunu öğrendim 😊

 

10. Tuomiokirkko (Tampere Katedrali): “Mahşer Kilisesi” anlamına gelen Tuomiokirkko, Tampere’nin en güzel yapılarından biri. Bu katedral, 1907 yılında inşa edilmiş ve günümüzde şehrin önemli etkinlik yerlerinden biri. Katedralin bir Protestan yapısı olduğunu hatırlatmam gerekiyor ve Protestanlar, Katolikler ya da Ortodokslar gibi ibadethanelerinde şatafat kullanmayı sevmiyorlar. Bu katedralin de güzelliği sadeliğinden geliyor. Oldukça huzur verici bir ortamı var ve içerideki çok sayıdaki tablo/resim insanı kendisine çekiyor.

Artık Turkululara inattan mıdır nedir, Turku’nun da en önemli ibadethanesinin adı Tuomiokirkko ama Turku’daki Tuomiokirkko’nun geçmişi çok daha eskiye dayanıyor.

Tuomiokirkko

 

Tuomiokirkko’nun içinden görüntüler

Sonsöz: Yazımın en başında da dediğim gibi, siz siz olun Tampere’ye kışın gitmeyin 😊 Yazın kesinlikle çok daha keyif duyulabilecek bir şehir. Zaten Fin şehirlerinin hepsinin merkezi ufak, en fazla iki günde Tampere şehir merkeziyle ilgili hemen hemen herşeyi keşfedebilirsiniz ama çevresinde görülecek çok fazla doğa alanı mevcut. Yazın gittiğiniz takdirde Tampere’nin merkezi dışındaki parkları, gölleri ve ormanları da keşfedebilir, gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

 

10646total visits,8visits today

Bir Cevap Yazın