Turku Blog 1/8: Turku (Åbo), Finlandiya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Blog 1: Turku (Åbo), Finlandiya

Turku (Åbo)

Turku, Finlandiya’nın en büyük ve en önemli şehirlerinden. Ülkenin güneybatı köşesinde, haritada İsveç’in başkenti Stockholm’un doğu tarafındaki karşısında bulunuyor. Büyük ve önemli bir şehrin nüfusunun milyonlarla ifade edilmesine alışığız ama Turku’nun nüfusu sadece 200 binden biraz daha fazla 😊

 Turku’nun Finlandiya’nın güneybatı köşesindeki konumu

Turku’nun flaması

 

Turku şehri, XIII. yüzyılda kurulmuş ve Finlandiya’nın en eski şehri. Şehir kurulduktan sonra yüzyıllar boyunca ülkenin en büyük şehri olmuş ve bu süre zarfında, Finlandiya’nın başkenti olma görevini üstlenmiş. 1809 yılında Ruslar, Finlandiya’yı ele geçirip 1812 yılında Helsinki’yi yeni başkent yapmalarından sonra, Helsinki süratle gelişmeye başlamış ve Turku biraz daha gölgede kalmış.

1827 yılında Turku’da bir konutta çıkan yangın; havanın kuru olması, rüzgarın güçlü olması, evlerin ahşap olması nedeniyle süratle yayılmış. “Büyük Turku Yangını” denilen bu kara günde, bir gün içinde şehrin %75’i haritadan silinmiş ve onbinlerce insan evsiz kalmış. Şehir merkezindeki bütün yapılar tahrip olmuş ve şehrin en baştan inşa edilmesi gerekmiş. Büyük yangından sonra Turku eski önemini kaybetmiş ve Finlandiya’nın en önemli şehri o zamandan beri Helsinki.

 

1827 Büyük Turku Yangını’nda yanan yerler gri, kurtulan yerler kırmızı ile işaretlenmiş (Kaynak: Wikipedia)

 

Herşeye rağmen Turku, sadece sahip olduğu nüfusla değil; ekonomik, kültürel, bilimsel açılardan da Finlandiya’nın hâlâ en önemli kentlerinden birisi. Sahip olduğu limandan yılda üç milyondan fazla yolcu taşınıyor (Bkz. Finlandiya’da Deniz Ulaşımı), birçok yerli ve uluslararası firmanın Finlandiya’daki merkezi Turku’da ve şehir, nüfusuna oranla çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor, Science Park (Bilim Parkı) bölgesinde yüzlerce firmanın AR-GE çalışmaları sürdürülüyor. Turku aynı zamanda 35 binden fazla üniversite öğrencisiyle “öğrenci şehri” olarak da biliniyor. Sadece Finli değil, dünyanın her yerinden öğrenciler burada toplanarak eğitim görüyorlar. Sonra bu öğrenciler yüksek lisans/doktora yaparken bilimsel çalışmalar yapıp genelde ya akademik hayatlarına devam ediyorlar ya da bir şirketin AR-GE çalışmalarına katılıyorlar. Bu nedenle Turku; kendini kültürel, ekonomik, ticari, bilimsel açıdan sürekli besleyen bir altyapıya sahip ve bu potansiyelini sürekli büyütmeye çalışıyor.

 

Turku’da birkaç tane yükseköğrenim kurumu bulunsa da bunlardan iki tanesi büyük: Turku Üniversitesi (Turun yliopisto) ve Åbo Akademi. Åbo Akademi, Finlandiya’da İsveççe eğitim veren tek yükseköğrenim kurumu. Turku halkının en büyük azınlığı %5 oranla İsveçlilerdir ve Turku’nun İsveççe adı Åbo‘dur (Bkz. Finlandiya’da Sosyal Yaşam ve Kültür – İsveçliler). Bazı Türkler, “Turku” isminin Finlilerin ve Fincenin, Orta Asya kökenli olmasından yola çıkarak “Türk” kelimesinden geldiğini düşünseler de bu görüş tamamen yanlıştır 😊 Eski Doğu Slav kökenli bu kelime “pazar yeri” anlamına geliyormuş.

Dikkat ettiyseniz Turku Üniversitesi’nin orijinal adı Turun yliopisto, Turku yliopisto değil. “Turku” kelimesi bir isim tamlamasında yer aldığında -n ekini alıyor ancak bu esnada aradaki “k” harfi düşerek “Turkun”, “Turun”a dönüşüyor. Sağda solda “Turun” kelimesini gördüğünüzde sözlükte aramaya çalışmayın, bulamazsınız 😊 (Bkz. Fince)

 

Turku’da turistik çok fazla yer yok ancak yapılacak çok şey var. Ben size şehir merkezindeki ve çevresindeki gezilecek yerleri anlatacak olsam da sizin bir gözünüz Turku’nun resmi internet sayfasında (www.turku.fi/en) olsun. Turku’da çok sayıda tiyatro, sinema, sanat galerisi var ayrıca şehrin bir filarmonik orkestrası da bulunuyor. Bazı etkinlikler ise neredeyse her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor: Turku Music Festival (Turun musiikkijuhlat), Rock Festival Ruisrock (Ruissalo’da), Down by the Laituri, Medieval Market (Turun keskiaikaiset markkinat), Christmas Peace (Joulurauha), Vappu, Tall Ships’ Races bu etkinliklerin sadece bir kısmı (Tüm bu etkinliklerden kısaca bahsedeceğim, sadece Turku Music Festival – Turku Müzik Festivali, diğer tekinliklerin aksine şehrin belli bir bölgesinde yapılmıyor).

Sıkıcı ve boğuk havasından olsa gerek, daha ufak etkinlikler de sık sık gerçekleşiyor ve Turkulular eğlenip sarhoş olmak için bir sürü bahane üretiyorlar: Üniversiteliler birbirlerini halatlarla bağlayarak sağda solda koşturuyorlar, bir grup genç Afrika ezgileri çalıyor, başka bir grup köprünün üstünde zıplıyor, yılın belli bir günü Tampereliler gelip Turku şehir merkezinde hopluyor, “Küçük Noel Partisi” olan Pikkujoulu’da iş arkadaşları çıldırıyor. Benim yapımdaki biri uzun bir süre bir işe konsantre olmak ister ama Turku’da yaşadığım dönemde şehirdeki etkinlikler buna pek müsaade etmiyordu. Ama Finliler bu tarz bir hayata alışıktır. İçerler, çıldırırlar, hatta sarhoş olup kusarlar ama sonraki gün yine normal hayatlarına geri dönüp çalışırlar (Bkz. Finli-Alkol ikilisi). Alışık olmayan bünyem Finliler’a ayak uydurmaya çalıştı ama başaramadı. Ben de bütün etkinlikleri bir süre sonra duymazdan gelip kendi işime gücüme baktım 😊

Turku’da yapılacak şeyler sadece etkinliklerle sınır değil. Turku Takımadası’nda 20 bin tane (Yanlış yazmadım) irili ufaklı ada, şehir içinde ve dışında geniş ormanlık araziler, birkaç tane de göl bulunuyor. Bu nedenle tüm Finlandiya gibi Turku da doğa severler için cennet (Bkz. Finlandiya’da Doğa ve Ormancılık).

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

6912total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın