Turku Blog 2/8: Kauppatori, Finlandiya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Turku Blog 2: Kauppatori, Finlandiya

Turku Şehir Merkezi

Turku şehir merkezinin haritası

Turku şehir merkezinde en uzak mesafe bile yürüyerek bir buçuk saat sürüyor (Haritada 10-13 arası mesafe).  Şehirde metro ağı bulunmuyor, şehir küçük olduğu için gerek de duyulmuyor. Toplu taşıma için otobüsler fazlasıyla yeterli ve düzenli.

Eskiden Turku şehir merkezi, haritada 3 numarayla gösterilen Turku Katedrali (Turun tuomiokirkko)’nin çevresindeymiş. Günümüzde ise şehir merkezi 1 numaralı yerde bulunuyor..

1-2-3 numaralı yerler (kesikli kırmızı çizgi ile işaretli bölge) Turku’nun en kalabalık olduğu, turistik yerlerin çoğunun bulunduğu ve neredeyse bütün etkinliklerin gerçekleştirildiği bölgeler.

 1. Kauppatori ve çevresi
 2. Aurajoki (Aura Nehri)
 3. Tuomikirkko
 4. Mikaelinkirkko (Mikael Kilisesi)
 5. Urheilupuisto (Spor Parkı)
 6. Vartiovuori
 7. Kupittaanpuisto
 8. Science Park (Bilim Parkı)
 9. Üniversite Bölgesi
 10. Yo-kylä (Öğrenci Köyü)
 11. Forum Marinum
 12. Turun linna (Turku Kalesi)
 13. Turun satama (Turku limanı)
 14. Turku Rautatieasema (Turku Merkez Tren İstasyonu)
 15. Kupittaan asema (Kupittaa Tren İstasyonu)

 

1. Kauppatori ve çevresi: Bütün Fin yerleşim yerlerinin merkezinde bir kauppatori bulunur, tipik olarak Turku’da da böyle. Kauppatori, boş kare şeklinde bir alandır ve kelime anlamı “Dükkan meydanı”dır. Kauppatori’lerde geleneksel olarak pazarcılar tezgahlarını açsa da bu alan aslında çok amaçlı kullanılır ve tüm toplu taşıma sisteminin ilk-son durağı Kauppatori’lerdedir (Bkz. Finliler’in Gelenekleri).

 

Turku’da Kauppatori’nin çevresindeki yollar ızgara şeklinde düzenlenmiş (Miletos yazımızda ızgara tipi şehir planlamasının ilk uygulayıcısı olan Hippodamos’tan bahsetmiştik. O yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız) ve neredeyse her sokak birbirine benziyor. Sadece Yliopistonkatu (Üniversite sokağı) farklı. Bu sokakta AVM’ler, dükkanlar, restoranlar, kafeler sıra sıra bulunuyor. Finlandiya standartlarına göre kalabalık olan bu sokak, aynı zamanda yerde ısıtmalı olup kışın Egeli olup kar görmemişlerden olan ve benim gibi buzda yürümekte zorlananlar için bir nimet 😊

Üstte, Yliopistonkatu (Üniversite sokağı). Altta, yerden ısıtmalı Yliopistonkatu sokağı, böyle ilginç görüntüler ortaya çıkarabiliyor 😊

 

Kauppatori ve çevresi, Turku’nun en canlı yeri. Özellikle de Cuma ve Cumartesi geceleri. Eğlence yerlerinin neredeyse tamamı, Kauppatori’nin en fazla iki sokak ilerisinde. Meydanın batısında Stockmann AVM ve Turku İsveç Tiyatrosu (Åbo Svenska Teater), kuzeyinde Turku Ortodoks Kilisesi (Turun ortodoksinen kirkko), doğusunda Sokos Wiklund AVM, güneyinde ise Sokos Otel ve haftasonu geceleri sürekli dolu olan Börs bulunuyor.

Kauppatori’den görüntüler. Üstte, Börs yönü. Ortada, Turku Ordodoks Kilisesi. Altta, karşıda Sokos Wiklund AVM.

 

Üniversitenin düzenlediği bir şehir rehberinin eşliğinde Turku’yu gezerken birkaç ilginç bilgi öğrendim. Mesela, şehir merkezinin Turku Katedrali’nden buraya taşınmasının Büyük Yangın haricinde başka bir sebebi daha bulunmaktaymış: Tarih boyunca alkole düşkünlüğü ile bilinen Fin halkı, nehir kenarında bulunan eski şehir merkezinde içip içip nehre düşüyormuş . Bu nedenle merkez biraz daha içeri çekilerek bu duruma bir tedbir alınmış 😊 Biz olsak ya nehri tellerle çevirir, nehrin insanlarla bağlantısını kopartırdık ya da nehri komple kurutup oraya apartman dikerdik. Finliler de hiç pratik insanlar değiller (!) 😊

 

Finlilerin tarihinde alkolün yasaklanması bir kez denenmiş. Bu süre zarfında ülkeye bol miktarda kahve getirilmiş. Amaç, halkı bayık değil ayık görmekmiş. Ama bu yasak fiyaskoyla sonuçlanmış. Alkolün yerini kahvenin alacağı düşünülmüş ama Finliler bu sefer hem kahveye hem de alkole bağlanmışlar (Bkz. Fin-Alkol İkilisi). Nehir yoluyla şehre sürekli kaçak alkol taşınmış ve Finliler yine sarhoş olmanın bir yolunu bulmuşlar 😊

 

Bu arada Turkuluların, Tamperelilerle hiç anlaşamadığını belirtelim. İki şehir de birbiriyle dalga geçer ve birbirlerinin hakkında fıkralar üretirler. Yılda bir kez, Tampereliler Turku’nun Kauppatori’sinde zıplama etkinliği düzenlerler. Amaç, Turku’yu denizin altına indirmektir 😊

 

Kauppatori’den yukarıya doğru bakıldığında, yol sonunda güzel bir yapı görülüyor: Turku Sanat Müzesi (Turun taidemuseo). 1904 yılında tamamlanan bu granit bina, Turku şehrinin en önemli yapılarından biri.  Müzede, geçmişten günümüze yaklaşık 7 bin parçadan oluşan bir koleksiyon bulunduruyor ve farklı sergilerle bu koleksiyonun bir kısmı gösteriliyor.

Turku Sanat Müzesi (Turun taidemuseo)

 

Sanat Müzesi’nin sadece kendisi değil, çevresi de güzel. Müzeyi çevreleyen parktan Turku manzarasını izleyebilirsiniz.

Sanat Müzesi’nin çevresindeki parktan Turku manzaraları

 

Müzenin çevresindeki sokaklarda İsveç mimarisinde yapılar dikkat çekiyor. Bu bölgelerdeki sokaklarda da gezmenizi öneririm.

Sanat Müzesi’nin çevresi

 

Turku Sanat Müzesi’ni Kauppatori’ye bağlayan cadde, her yıl 1 Mayıs’ta Turkulularla dolup taşıyor. Vappu denilen bu bayramda Finliler geleneksel 1 Mayıs kasketlerini takarlar ve gün boyu eğlenirler. Hatta bu eğlence bir gün öncesinden başlar (Bkz. Finliler’in Gelenekleri).

Vappu (1 Mayıs Bayramı)

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

 

4717total visits,16visits today

Bir Cevap Yazın