Turku Blog 3/8: Aurajoki (Aura Nehri), Finlandiya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Turku Blog 3: Aurajoki (Aura Nehri), Finlandiya

 

Turku şehir merkezinin haritası

 1. Kauppatori ve çevresi
 2. Aurajoki (Aura Nehri)
 3. Tuomikirkko
 4. Mikaelinkirkko (Mikael Kilisesi)
 5. Urheilupuisto (Spor Parkı)
 6. Vartiovuori
 7. Kupittaanpuisto
 8. Science Park (Bilim Parkı)
 9. Üniversite Bölgesi
 10. Yo-kylä (Öğrenci Köyü)
 11. Forum Marinum
 12. Turun linna (Turku Kalesi)
 13. Turun satama (Turku limanı)
 14. Turku Rautatieasema (Turku Merkez Tren İstasyonu)
 15. Kupittaan asema (Kupittaa Tren İstasyonu)

 

2. Aurajoki (Aura Nehri): Aura Nehri, Turku şehrini doğu-batı yönünde ikiye böler ve merkezi, denizden biraz uzak olan şehre deniz havasını verir. Bu nehrin iki yakasında da yürüyüş yerleri bulunuyor ve şehir merkezine yaklaştıkça ağaç sayısı artıyor.

 

Aura Nehri kışın donduğunda yerel halka eğlence kaynağı ortaya çıkıyor. İnsanlar nehir üstünde yürüyüp, paten kayabiliyorlar, hatta bisiklet bile sürebiliyorlar! Ben denk gelmedim ama donmuş nehrin ortasında bir zamanlar bir büfenin bile kurulduğu bana söylendi!

Denizden Aura Nehri’nin girişi ve nehir girişindeki Turku Limanı

 

Turku merkezden tipik bir Aura Nehri manzarası

 

Aura Nehri’nden görüntüler. Nehrin her iki yakasında yürüyüş yerleri bulunuyor. Özellikle yaz aylarında nehir kenarında renkli görüntülerle karşılaşabiliyorsunuz.

 

Nehir durgun olduğunda ortaya böyle ilginç manzaralar çıkıyor 😊

 

Aura Nehri’nin rengi mavi değil kahverengi. Sanıldığının aksine bu nehir kirli değil. Finlandiya’daki birçok nehir kahverengi akıyor. Bunun da nedeni topraktan taşınan alüvyonlar. Bu alüvyonlar nedeniyle ülkenin neredeyse bütün sahil bandındaki deniz yine kahverengi. Alüvyonlar, deniz tabanında bir çamur tabakası yaratıyor ve Finlandiya Körfezi’ni sığ bir deniz haline getiriyor.

 

Ruska dönemine girildiğinde, başka bir deyişle Sonbahar aylarında ağaçlar rengarenk olduğunda Aura Nehri’nin manzarası.

 

Sonbahardan kış aylarına geçiş döneminde nehir manzarası

 

Kışın ilk aylarında donan Aura Nehri

 

Kış ortasında Aura Nehri. Kalın buz tabakası karla örtülüyor ve üzerinde yürüyüş yapılabilecek sağlamlığa ulaşıyor. Bu fotoğrafta buz tabakası henüz üzerinde yürünebilecek kadar sağlam değil.

 

Aura Nehri’nin iki yakasında karaya demirlenmiş birçok gemi bulunuyor. Bunlar sabit, hepsi birer mekân aslında. Kimisi kafe olarak kimisi disko olarak kimisi de restoran olarak hizmet veriyor. Özellikle de yaz aylarında bu gemiler dolup taşıyor.

Aura Nehri üzerindeki gemi-mekânlar

 

Baltık Denizi ülkelerinde düzenlenen Tall Ships’ Races adlı bir etkinlik var. Bu etkinlikte eski tip yelkenli yüksek gemiler Avrupa’da ülke ülke, şehir şehir gezip bir yarışma düzenliyorlar. Bu gemiler birkaç yılda bir Turku’ya da uğruyorlar ve uğradıkları zaman şehirde tam bir festival havası esiyor. Şanslıydım ve bunlardan bir tanesine denk geldim. Ortam şahaneydi, herkes eğleniyordu, kermesler düzenleniyordu, gemiler halka gezdiriliyordu. Siz de bir gün Turku’da bu yarışmaya denk gelirseniz mutlaka ortamı görmek için katılın. Kendinizi “Karayip Korsanları” filminin ortasına düşmüş gibi hissedeceksiniz.

 

Her yıl temmuz ayında düzenlenen Down by the Laituri rock müzik festivali de Aura Nehri’nin yanında gerçekleştiriliyor. Rock müzik severlere duyurulur.

Birkaç yılda bir Turku’ya da uğrayan Tall Ships’ Races etkinliğinden görüntüler.

 

Aura Nehri’nin kıyısında birkaç tane de müze bulunuyor. Bunlardan en bilinenleri: Finli sanatçı ve heykeltraş Wäinö Aaltonen’nin eserlerinin sergilendiği Wäinö Aaltonen Museum of Art (Wäinö Aaltonen Sanat Müzesi), XIII. yüzyıldan kalma Orta Çağ binalarının (Müzenin Aboa Vetus kısmı) ve modern sanat eserlerinin (Müzenin Ars Nova kısmı) sergilendiği Aboa Vetus & Ars Nova, Turku’nun en eski ahşap yapısı olan Qwensel Binası’nda bulunan Apteekkimuseo (Eczane Müzesi).

Aboa Vetus & Ars Nova müzesinden görüntüler. Orta Çağ’dan kalan yapılar kapalı bir alanda sergileniyor. Böylece hava şartlarına bağlı olarak yapıların yıpranmasının önüne geçiliyor (Tarihi eserleri korumak için üstünü örtme uygulamasını bir de Efes’te Teras Evler’de gördük).

 

Wäinö Aaltonen ve Aboa Vetus & Ars Nova müzelerinin arasında Turku Şehir Tiyatrosu da bulunuyor. Ayrıca yazın belli bir dönem, nehrin kenarına Sipulisauna (Soğan sauna) isimli geçici bir sauna da kuruluyor. Gerçekten de soğan şeklinde olan bu saunaya girebilmek için ön rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Finlilerin tam bir sauna çılgını olduklarını hatırlatmak isterim (Bkz. Finlandiya’da Sauna).

Turku Şehir Tiyatrosu

 

Sipulisauna (Soğan sauna)

 

Tuomiokirkko Katedrali’nin karşısında, Aura Nehri’nin kenarında bulunan Turku Şehir Kütüphanesi (Turun kaupunginkirjasto/Pääkirjasto)’ni şiddetle ziyaret etmenizi öneririm. Finlandiya’da eğitim sisteminin dünyada bir numara olduğunu herkes biliyor ve kütüphaneler de bunun bir parçası. Konu ile ilgili Finlandiya’da Kütüphaneler başlığında uzun uzun anlattım, okumanızı tavsiye ederim.

Turku Şehir Kütüphanesi (Turun kaupunginkirjasto/Pääkirjasto)’nden Aura Nehri ve Tuomikirkko’nun görüntüsü

 

Turku Şehir Kütüphanesi

 

Turku Şehir Kütüphanesi’nden görüntüler

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

 

 

 

7920total visits,9visits today

Bir Cevap Yazın