Turku Blog 5/8: Turku Şehir Merkezi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 5: Turku Şehir Merkezi


Turku şehir merkezinin haritası

 1. Kauppatori ve çevresi
 2. Aurajoki (Aura Nehri)
 3. Tuomikirkko
 4. Mikaelinkirkko (Mikael Kilisesi)
 5. Urheilupuisto (Spor Parkı)
 6. Vartiovuori
 7. Kupittaanpuisto
 8. Science Park (Bilim Parkı)
 9. Üniversite Bölgesi
 10. Yo-kylä (Öğrenci Köyü)
 11. Forum Marinum
 12. Turun linna (Turku Kalesi)
 13. Turun satama (Turku limanı)
 14. Turku Rautatieasema (Turku Merkez Tren İstasyonu)
 15. Kupittaan asema (Kupittaa Tren İstasyonu)

 

4. Mikaelinkirkko (Mikael Kilisesi): Geçmişi çok da eski olmayan bu kilisenin yapımı 1905 yılında tamamlanmış. Ama Tuomiokirkko Katedrali’nden sonra Turku’nun en çarpıcı ikinci kilisesi. 1894 yılında yeni bir kilisenin yapılması ile ilgili bir yarışma düzenlenmiş ve yarışmayı Profesör Lars Sonck kazanmış ama o yıllarda kendisi profesör değil, 23 yaşında bir mimarlık öğrencisiymiş (Yeni yapılacak yapılarda/yerleşimlerde yarışmaların düzenlenmesi ve projelerin incelenip torpil yapılmadan en mantıklı projenin seçilmesi, Kuzey Avrupa ülkelerinde sık görülen bir anlayış ve yine dünyaya örnek olacak cinsten). Kilisenin inşasında Art Nouveau ve Neo-Gotik mimariden esinlenilmiş. Çatısı hariç bütün yapı Finlandiya’nın malzemeleri kullanarak yapılmış (Çatısı Norveç’ten). Kilise, 77 metre yüksekliğinde, 1800 kişi kapasiteli ve Turku’nun en popüler nikah töreni yeri.

Mikaelinkirkko’dan görüntüler

Kışın Mikaelinkirkko’nun önündeki park yerine su dökülüyor. Donduktan sonra yüzeyi düzlenip paten sahası oluşturuluyor 😊

 

Mikaelinkirkko’nun iç görüntüsü (Kaynak: commons.wikimedia.org)

 

5. Urheilupuisto (Spor Parkı): Bu alan, Aurajoki Nehri’nin yanında yükselen bir tepe ve park olarak düzenlenmiş. Park, adıyla yani ”Spor” kelimesi de uyuşuyor. Her yer yemyeşil, yürüyüş ve koşu yolları var. Park alanının içinde Samppalinnan Uimala yüzme havuzu, Paavo Nurmi Stadyumu, Samppalinnan Kesäteatteri açık hava tiyatrosu da bulunuyor.

 

Urheilupuisto (Spor Parkı)’dan görüntüler

 

6. Vartiovuori: Burası da Urheilupuisto gibi bir tepe. Park alanı ve ormanlık olarak kullanılıyor. Sadece iki yüz yıl önce bu tepeden çıkan taşlar ev yapımında, ağaçları ise yakacak olarak kullanılıyormuş. Büyük Yangın’dan sonra tepeye olan bakış açısı değişmiş ve korunması gerektiği düşünülmüş. Böylece şehrin ortasında bir ormanlık alan yaratılmış. Anlayacağınız, yeşil alan oluşturmak için ciddi paralar harcamanıza gerek yok. Sadece koruma altına alın, birkaç ağaç dikin ve gerisini Doğa Ana’ya bırakın, o size müthiş bir park alanı oluşturacaktır.

Turku yazımızın en başında paylaştığımız 1827 Büyük Turku Yangını haritasına bakarsanız, haritanın en güneydoğu köşesinde yangından kurtulan ufak bir bölge göreceksiniz. Günümüzde burası Luostarinmäki açık hava müzesi olarak Vartiovuori sınırları içinde hizmet veriyor.

 

Vartiovuori, şehir içinde koruma altındaki bir ormanlık arazi.

 

Vartiovuori Tepesi, şehir manzarasına hakim bir konumda bulunuyor. Fotoğraflarda Turku Katedrali görülüyor.

 

Vartiovuori Tepesi’nin zirvesinde Vartiovuori Gözlemevi bulunuyor (Kaynak: Wikipedia).

 

7. Kupittaanpuisto: Benim Turku’da en sevdiğim yeşil alan. Kupittaa, Turku’nun bir mahallesinin adı, puisto ise “park” demek. Burası aynı zamanda Finlandiya’nın en eski park alanıymış. 24 hektar büyüklüğündeki bu alanda ister piknik yapın, ister ördeklere yemek atın, ister yaz ve kış sporları yapın. Hem aileler hem sporcular hem de çocuklar için harika bir yer.

Kupittaanpuisto park alanından görüntüler

 

Kupittaanpuisto’da bulunan hayvanlar, uzun ve aşırı soğuk geçen kış aylarında da düşünülüyor. Yapay göllerin donması engelleniyor ve hayvanlara sıcak ortamlar yaratılıyor.

 

8. Science Park (Bilim Parkı): Turku’nun Kupittaa bölgesinde bulunan bu bilim merkezi, dudak uçuklatacak cinsten. Şehirde bulunan üniversitelerin bilimsel araştırmaların çoğu ve birçok firmanın AR-GE çalışmaları bilimin ve ilmin ilerlemesi amacıyla kurulmuş bu “mahalle”de gerçekleştiriliyor. Her bina belli bir amaca hizmet veriyor. Kimi biyoloji, kimi bilgisayar, kimi farmakoloji alanında bilimsel araştırmalar gerçekleştiriyor. Ancak Science Park’ta çalışmıyorsanız binalara giriş yapamazsınız.

 

Dünyadaki bir numaralı eğitim sisteminin Finlandiya’da olduğunu duymayan kalmadı. Bu mahalle de bu eğitim sisteminin bir uzantısı aslında. Siz yeter ki bilimsel bir çalışma yapmak isteyin, eğer bir kuruma bağlıysanız ve projeniz yetkili bir kurul tarafından onay gördüyse (Torpil denilen kavram Finlilere işlemiyor) size bu komplekste her türlü çalışma imkanı sunuluyor. Tabii yüksek yaşam masraflarınızı karşılayacak paraya sahipseniz 😊

 

Finlandiya’nın eğitim sisteminden uzun uzun bahsettim. O yazıları okumak için aşağıdaki linlere tıklayabilirsiniz:

Blog 27: Ikuinen Taistelu (Sonsuz Mücadele)

Blog 28: Finlandiya’da Okullar, Öğretmenler & Eğitim

Blog 29: Finlandiya’da Yükseköğrenim

Blog 30: Finlandiya’da Okul Dışı Eğitim, Kütüphaneler ve Sağlık Sistemi

Science Park’ın girişinden bir görüntü.

Bu fotoğrafta ortada Science Park’ın büyük bir kısmı, sağda Kupittaanpuisto park alanının ufak bir kısmı ve solda üst geçidin altında Kupittaa tren istasyonu görülüyor.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

15397total visits,44visits today

Bir Cevap Yazın