Turku Blog 6/8: Turku Şehir Merkezi (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 6: Turku Şehir Merkezi (Devamı)

 

Turku şehir merkezinin haritası

 

 1. Kauppatori ve çevresi
 2. Aurajoki (Aura Nehri)
 3. Tuomikirkko
 4. Mikaelinkirkko (Mikael Kilisesi)
 5. Urheilupuisto (Spor Parkı)
 6. Vartiovuori
 7. Kupittaanpuisto
 8. Science Park (Bilim Parkı)
 9. Üniversite Bölgesi
 10. Yo-kylä (Öğrenci Köyü)
 11. Forum Marinum
 12. Turun linna (Turku Kalesi)
 13. Turun satama (Turku limanı)
 14. Turku Rautatieasema (Turku Merkez Tren İstasyonu)
 15. Kupittaan asema (Kupittaa Tren İstasyonu)

 

9. Üniversite Bölgesi: Tuomiokirkko Katedrali’nin arka cephesinde kalan bu alanın büyük bir kısmı Turku Üniversitesi (Turun yliopisto) ve Åbo Akademi Üniversitesi’nin binalarından oluşuyor. Finlandiya’da hiçbir eğitim sistemi kurumunun çevresi çitlerle sınırlanmıyor, halkla iç içe. İsterseniz bu alanın içindeki park alanlarında gezinebilir ve öğrencilerle aynı ortamı soluyabilirsiniz. Turku’nun eski yerleşim bölgesi olan bu alanda özellikle yönetim binaları geleneksel tarzda, ahşaptan yapılmış. Ayrıca katedralin arkasında Finli bestekar Jean Sibelius’a atfedilmiş olan ve geniş bir müzik koleksiyonu bulunan Sibelius Müzesi bulunuyor.

Üniversite binalarının bulunduğu bölgeden fotoğraflar

 

Üniversite bölgesinin yanından geçen Aurajoki Nehri’nin kıyılarından yaz ve kış görüntüleri. Son fotoğrafa dikkat edin, sağ tarafta nehir bulunuyor! Bu patikada yürürken patika-nehir sınırı belli olmadığından az daha nehre düşüyordum. Düşseydim de nehrin üzerindeki buz tabakası kırılmazdı ama bir taraflarımı kırabilirdim 😊

 

Aurajoki Nehri’nin sınırlarını kuzeye doğru takip ettiğinizde karşınıza çıkan Tuomaansilta Köprüsü’nden yine yaz ve kış manzarası. Altta, üniversite binalarının bulunduğu alan görülüyor.

 

Tuomaansilta Köprüsü’nden başka bir manzara. Aurajoki Nehri donmuş, üzerinde tekerler ve ayak izleri var!

 

10. Yo-kylä: Yo-kylä, Ylioppilaskylä kelimesinin kısaltılmışı, tam çevirisi ise “Üniversite öğrencilerinin köyü” oluyor. Turku bir öğrenci şehri ve bu konuda da hakkını vermiş. Bu devasa alan tamamen öğrencilere ayrılmış ve yurtlardan bir semt oluşturulmuş. Bu şekilde öğrencilerin kalabileceği binlerce daire bulunuyor ve hem yerli hem de yabancı öğrencileri ağırlıyor. Zaman içerisinde Öğrenci Köyü’nün kapasitesi gelen öğrencileri karşılayamamış ve şehrin başka bölgelerinde de yurtlar oluşturulmuş. Bu yurtların tamamı ise tek bir merkeze bağlanmış. Yine de kapasite, tüm üniversite öğrencilerinin kalması için yeterli değil. Başvuru yapıp sıra beklemeniz gerekiyor. Şanslıysanız birkaç hafta içinde dairenize kavuşuyorsunuz ama bazen kabul edilmeniz bir yılı bile geçebiliyor. Bölgede binlerce insan yaşadığı için, öğrenci köyünde alışveriş imkanları, spor alanları hatta barlar bile bulunuyor. Ayrıca Turku’nun en köklü otellerinden olan Caribia Otel de öğrenci köyünle iç içe.

Yo-kylä (Öğrenci Köyü)’nün sembolü Posankka. Muhtemelen dünyanın en garip heykellerinden biri olan Posankka, hem komik hem de çok sevimli. Domuz (Possu) ve ördek (Ankka) karışımı bir görüntüye sahip olduğu için heykele bu isim verilmiş. Kışın ise üşümesin diye başına Noel Baba şapkası konuluyor 😊

 

Yo-kylä (Öğrenci Köyü)’nden görüntüler

 

Turku’nun en köklü otellerinden Caribia Otel’in önünden bir görüntü. Bu otel aynı zamanda havuz ve kaplıca hizmeti de veriyor.

 

Öğrenci Köyü’nün içinde bir mezarlık

 

Öğrenci Köyü’nün Aurajoki Nehri kıyılarından fotoğraflar.

 

11. Forum Marinum: Deniz ve denizle ilgili herşeyin sergilendiği bir müze. Burası sadece müze amaçlı değil, birçok etkinliği ağırlamak için de kullanılıyor. Müzenin nehir tarafında bulunan Suomen Joutsen gemisini de ziyaret edebilirsiniz.

 

12. Turun linna (Turku Kalesi): Tuomiokirkko (Turku Katedrali) ile birlikte Turku’nun en eski yapısı. XIII. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüzde Finlandiya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Kale deyince büyük bir kale hayal etmeyin, ufacık bir bina aslında. Benzer bir cümleyi Estonya’daki Riga Kalesi için de söylemiştim 😊

Turun linna (Turku Kalesi)

 

13. Turun satama (Turku Limanı): Kruvazörler ile Stockholm (İsveç) ya da Tallinn (Estonya)’e geçecekseniz geleceğiniz liman burası. Başka yerlere de seferler bulunuyor ama en yoğun sefer düzenlenen şehirler bu ikisi. Finlandiya’ya denizden ulaşmak ile ilgili uzun bir yazı yazdım, okumanızı öneririm. Buraya tıklayarak o yazıya ulaşabilirsiniz.

Turku şehrinin güney-batı sınırından kuş bakışı bir görünüm. Turku Takımadaları, Turku Limanı, Turku Kalesi, Aurajoki Nehri ve Forum Marinum’un yerlerini işaretledim.

 

Turku limanının görünümü ve limandaki kruvazörlerden biri.

 

14 & 15. Turku Rautatieasema (Turku Merkez Tren İstasyonu) & Kupittaan asema (Kupittaa Tren İstasyonu): Turku şehir merkezinde bulunan iki tren istasyonunun yerlerini de işaretledim. Belki başka bir şehirden Turku’ya gezmeye gelirsiniz ve nerede ineceğinizi bilirsiniz 😊

Merkez tren istasyonunun yakınından bir görüntü. Soğuktan çenem titrerken ve parmaklarımı zar zor hissederken bu fotoğrafı çekmek çok zor oldu 😊

 

Merkez tren istasyonunun kuzey-batısındaki Pitkämäki bölgesinden Turku şehrinin bir görüntüsü. Üstteki fotoğrafta ortada Mikaelinkirkko (Mikael Kilisesi) ve solda arkada Tuomiokirkko (Turku Katedrali) görünüyor.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

8184total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın