Turku Blog 7/8: Turku’nun Çevresi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 7: Turku’nun Çevresi

Turku’nun çevresinde de görülecek yerler bulunuyor. Bunlardan özellikle Ruissalo ve Naantali en çok bilinen yerler. Turku zaten ufak ve sessiz bir şehir, çevresindeki yerleşimler ise bir avuç diyebilirim. Sessizliğin de ötesinde bir yer arıyorsanız bu bölgeleri görmenizi tavsiye ederim.

Turku’nun çevresinde bahseceğim yerler:

  1. Ruissalo
  2. Hirvensalo
  3. Kaarina
  4. Littoistenjärvi
  5. Raisio
  6. Naantali

 

1. Ruissalo: Ruissalo, Hirvensalo ile birlikte Turku şehir merkezine en yakın iki adadan biri. Hirvensalo daha çok yerleşimin olduğu bir bölge, Ruissalo ise daha turistik.

Ruissalo Adası koruma altında bulunan bir cennet. Tablolarda gördüğümüz doğa manzaralarının bir kısmının ilham kaynağı Ruissalo olabilir. Her yer yemyeşil, yapılaşma doğa ile uyum içinde. Adada yürüyüş/bisiklet/koşu için patikalar, spor alanları, kumsallar, saunalar bulunuyor. Ayrıca adanın tam ortasında Turku Üniversitesi’ne ait olan Botanik Bahçeleri bulunuyor. Her türlü teknolojik imkanın kullanıldığı bu seralarda, Akdeniz ve tropikal iklim bitkileri bile yetiştirilebiliyor.

Ruissalo, her mevsim uğrayıp huzur bulacağınız bir yer. Yılın birkaç günü hariç:

Avrupa’nın en eski ikinci, Finlandiya’nın ise en eski rock müzik festivali olan Rock Festival Ruisrock, 1970’ten beri her sene yaz aylarında gerçekleşiyor ve yaklaşık 100 bin insan bu etkinliğe katılıyor. Sadece bu günlerde ada hıncahınç insanla doluyor.

Ruissalo’dan görüntüler

 

Ruissalo Botanik Bahçesi. Botanik Bahçesi, en üstteki fotoğrafta ormanlık arazi ile uyum içinde ve bina zar zor görülüyor. Bahçeler, iklimlendirme konusunda çok başarılı, tropikal iklim bitkilerini bile görebiliyorsunuz.

 

2. Hirvensalo: Hirvensalo adası, Ruissalo adasının güneyinde, Turku şehir merkezinin batısında yer alıyor. Turku’nun banliyö yerlerinden biri. Evler, bahçeler çok güzel. Denize girebileceğiniz ve sauna keyfi yapabileceğiniz koylar da bulunuyor (Finlandiya’daki saunalarla ilgili olan yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. O yazı için buraya tıklayınız). Ancak hatırlatalım, Türkiye’deki gibi mavi bir deniz bu coğrafyalarda bulunmuyor. Nehirlerin getirdiği alüvyonlar nedeniyle deniz kahverengi ve dibi çamur ama kirli değil. Hirvensalo’nun tam karşısında bulunan Turku’nun Ispoinen bölgesi de yazın denize girmek için uğrak yerlerden bir tanesi. Ispoinen’i Hirvensalo adasından ayıran dar deniz kanalı, kışın donduğunda üzerinden arabayla geçilebilecek kadar güçlü oluyormuş! Şahsen böyle bir deneyim yaşamadım, yaşamak da istemem😊 Ama donmuş gölün üzerinde yürüdüm, yine donmuş göl üzerinde durup sauna için buz kırdım. Bu deneyimleri yaşarken buz tabakasının bu kadar güçlü olabileceği aklımın ucuna bile gelmezdi 😊


Hirvensalo’dan sauna görüntüleri

 

Ispoinen kumsalından (Ispoisten uimaranta) bir manzara. Karşıda Hirvensalo bulunuyor ve aradaki deniz, kışın üzerinde araba sürecek kadar sert bir buz tabakasıyla kaplanıyor.

 

3. Kaarina: Kaarina, Turku’nun güneydoğusunda sevimli ufak bir kasaba. Turku’dan bisikletle gidilebilecek keyifli yerlerden bir tanesi ve yolculuk on kilometre sürüyor.

Kaarina

 

Kaarina’yı Kuusisto adasından ayıran köprüden deniz manzarası. Üstteki fotoğrafta sol alt köşede balık tutan adam, Finlandiya’da sıkça görebileceğiniz görüntülerden biri. Kışın, Finliler donmuş nehri ya da denizi delip, deliğin başına bir tabure koyup, delikten salladıkları oltanın saatlerce başında beklemeyi çok seviyorlar.

 

4. Littoistenjärvi (Littoinen Gölü): Finlandiya yüz binin üzerindeki adasıyla ve gölüyle bilinen bir ülke. Ülkenin doğusunda göller daha bolken, güneydoğusu adalar daha bol. Bu nedenle Turku ve çevresinde binlerce ada bulunuyor ancak göl fazla bulunmuyor. Turku şehir merkezine en yakın göl ise Littoinen (Fincesi Littoistenjärvi). Turku’dan keyifli bir bisiklet sürüşüyle ulaşabileceğiniz bu keyifli ada, 148 hektar büyüklüğünde ve ortalama derinliği sadece iki metre. Gölün en derin yeri ise üç metre! Geçmiş yıllarda gölün temizliğiyle ilgili bazı sıkıntılar yaşanmış olsa da bazı Finliler bu gölde suya girip, saunadan sonra serinlemeyi çok seviyorlar. Suya girmeseniz bile kıyısında bulunup huzurun tadını çıkarmak bile size yetiyor.

Littoistenjärvi, Turku’ya en yakın göl. Şehir merkezine dokuz kilometre uzaklıkta.

 

Littoistenjärvi’den sauna görüntüleri. Kışın göl donduğu için, saunada terledikten sonra gölün üzerinde yürüyüp, buzda açılan deliğe girerek şoklama yapıyorsunuz! Kışın bu saunaya birkaç kez uğradım ve defalarca kez güzel bir fotoğraf çekmeyi denedim, ancak elimdeki makine kötü olduğundan ve hava çok karanlık olduğundan güzel bir görüntü elde edemediğim için burada paylaşamadım.

 

5. Raisio: Turku’nun kuzeybatısında bulunan bir yerleşim yeri. Burası turistik bir yerden çok, AVM cenneti. Finlandiya’da şehir merkezlerinde çok büyük AVM’ler az sayıda bulunuyor. Büyük AVM’lere ulaşmak için ise biraz şehir dışına çıkmanız gerekiyor. Raisio ise bu konuda bilinen bir yer. Ülkemizde şehir merkezlerinde her bulduğu boşluğa park, oyun alanı, orman yerleştirmek yerine site, rezidans, AVM yerleştiren zihniyet yüzünden tüm yerleşim yerlerimiz yaşanacak yerler olmaktan çoktan çıktı. Umarım sadece eğitim alanında değil, şehirleşmede de Finlileri bir gün örnek almaya başlarız (Bkz. Şehircilik & Finlandiya’da Yaşamak).

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

7532total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın