Turku Blog 8/8: Naantali

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Turku Blog 8: Naantali


Turku’nun çevresinde bahseceğim yerler:

  1. Ruissalo
  2. Hirvensalo
  3. Kaarina
  4. Littoistenjärvi
  5. Raisio
  6. Naantali

 

6. Naantali: Naantali, Finlandiya’nın en eski yerleşimlerinden biri ve Turku çevresinde en çok turist çeken yer. Finlilerin Orta Çağ’dan kalma altı tane yerleşim yeri bulunuyor: Turku, Naantali, Porvoo, Ulvila, Raima, Viipuri (Viipuri, Vyborg ismiyle şu anda Rusya topraklarında). Naantali ise hem tarihi değeri nedeniyle hem de çocuklar için bir cenneti barındırması nedeniyle oldukça popüler bir yer. Moomin World (Muumimailma) isimli bu çocuk cenneti, Naantali şehir merkezinin karşısındaki bir adada bulunuyor.

Naantali’nin arması

Naantali’ye dilerseniz Turku’dan bisikletle de gelebilirsiniz. Yaklaşık yirmi kilometrelik bu rota biraz yorucu olsa da oldukça keyifli. Turku merkezden toplu taşıma araçları düzenli olarak sefer yapıyor ama ben bisikletle gideceğim diye inat ettim. İlk niyetlenmemde bisikletimin anahtarını kaybettim, ikincisinde tekerleğim patladı ama üçüncüsünde nihayet Naantali’ye bisikletle ulaşabildim 😊 Çok idmanlı olmadığım için pertim çıksa da buna değdi.

 

Turku’dan Naantali’ye bisikletle de gidebilirsiniz. Rota biraz yorucu ama doğanın içinde yaptığınız bu yolculuk, yorgunluğunuzu unutturacak.

 

Naantali, yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı ufak bir kasaba. Birkaç saatte gezmeyi bitirebileceğiniz ufak bir merkezi var. Ama ben hem merkezi hem de çevresini gezmenizi önereceğim. Çünkü merkezin çevresinde doğa, deniz ve ada manzaraları büyüleyici. Ama önce şehir merkezinden başlayalım:

Vanhakaupunki (Eski Şehir) olarak isimlendirilen tarihi merkez, 1443 yılında İsveçliler tarafından kurulmuş. Yeni kurulan bu yerleşim yerine Latince Vallis gratiae (Şeref vadisi) kelimesinin İsveççesi olan Nådendal ismi verilmiş. Zamanla Finliler şehrin ismini Finlileştirerek Naantali yapmışlar. Vanhakaupunki’de ufak sevimli bir liman, çevresinde yerleşimin eski sokakları ve ülkenin en eski yapılarından, 1462 yılında inşa edilmiş olan Naantali Kilisesi bulunuyor.

 

Naantali Vanhakaupunki (Eski Şehir) limanının ve Naantali Kilisesi’nin yaz ve kış görüntüleri. Kış görüntülerinde deniz üzerinde yürüyen insanlara dikkat!

 

Naantali Vanhakaupunki (Eski Şehir) sokakları

 

Naantali Kilisesi (1462) ve mezarlığından görüntüler. İnsan mezarlığı sever mi ama burada sevdim 😊 Mezar taşlarının içindeki mumlar, çevresindeki çiçekler, özellikle akşam saatlerinde çok güzel görüntüler ortaya çıkarıyor.

 

Naantali’den görüntüler. Fotoğrafların çoğu Moomin World (Muumimailma) ile Naantali Spa Hotel arasındaki koylardan çekildi.

 

Naantali Spa Hotel, İskandinavya’nın en büyük kaplıcasına sahip olan tesis. Denizde bulunan gemi, otelin bir parçası.

 

Moomin’ler özellikle Finlandiya’da ve Japonya’da oldukça popüler çizgi karakterler. Naantali’de Moomin’ler için bir eğlence merkezi de bulunuyor (Kaynak: Wikipedia).

 

Moomin World (Muumimailma), Naantali şehir merkezininin karşısındaki ufak bir adada bulunan, Finlandiya’nın en popüler eğlence yerlerinden biri. Sadece yaz aylarında açık olan bu yer, bir sürü değişik aktiviteleriyle özellikle çocuklar için bir cennet.

 

Kuparivuori Kamping Alanı’nda bulunan Donanma Kahramanları Anıtı (Laivaston sankarivainajien muistoristi), 1941 yılında ülkeyi savunan ve ölen donanma askerlerini anmak için bulunuyor.

 

Naantali’nin karşısında bulunan Luonnonmaa Adası, Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın yazlık konutu olan Kulturanta’ya ev sahipliği yapıyor.  Zaman zaman halka da açılan bu tesisi ziyaret etmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

 

Tavsiye edilen online kaynaklar:

www.turku.fi

www.visitturku.fi

 

 

9933total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın